Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Asad varuje před rizikem invaze Turecka a Saúdů do Sýrie

Asad varuje před rizikem invaze Turecka a Saúdů do Sýrie

Možnost napadnout Sýrii tureckými ozbrojenými silami a Saúdskou Arábií nelze vyloučit, prohlásil prezident Syrské republiky Bašár Asad. Již dříve řekl, že bude pokračovat v boji proti terorismu až do úplného osvobození země.

Bašár Asad, syrský prezident
13.únor 2016 - 21:22

Syrský prezident Bašár Asad uvedl, že existuje riziko invaze Turecka a Saúdské Arábie do Sýrie. Jak uvedla Ria Novosti s odkazem na AFP, Asad řekl, že „nevylučuje" takovou invazi, přičemž dodal, že armáda jeho země „bude ji bude rozhodně vzdorovat".

Asad dále řekl, že hlavním cílem útoku vládních sil na Aleppo není dobytí města jako takového, ale odříznout teroristům zásobovací trasy z Turecka.

Rusové se začínají obávat: Velká válka přijde ze Sýrie

Ministr zahraničních věcí Saúdské Arábie Adel al-Džubejr řekl, že je nemožné se úspěšně vypořádat s teroristickou organizaci Islámský stát na syrském území, dokud bude prezident Bašár Asad ve své funkci.

V Sýrii probíhá od března 2011 ozbrojený konflikt, ve kterém, podle OSN, bylo zabito více než 220.000 lidí. Vládní vojáci čelí různým skupinám ozbrojených radikálů. Nejaktivnějšími teroristické skupiny jsou Islámský stát a Džebhat An-Nusra (pobočka Al-Káidy v Sýrii).

Přičemž jednotná fronta proti IS není: s teroristy bojují vládní vojska Sýrie a Iráku, mezinárodní koalice vedená USA (zatím jen leteckými údery), jakož i Kurdové a libanonské a irácké šíitské milice. Kromě toho od září loňského roku Rusko na žádost syrského prezidenta Bašára Asada provádí letecké údery na cíle teroristických organizací Islámský stát a Džebhat An-Nusra v Sýrii.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)