Svátek má: Julie

Politika

Velikost textu:

Atlantico: V roce 2015 EU pošlapala své zásady demokracie

Atlantico: V roce 2015 EU pošlapala své zásady demokracie

Vlády členských států EU, konfrontovány s migrační krizí, s problémy s Tureckem a vnitřními rozpory, pošlapaly své vlastní principy demokracie, svobody a subsidiarity, které jsou začleněny v základních dokumentech EU.

Evropský parlament
6.leden 2016 - 22:03

V roce 2015 Evropská unie ustoupila od svých vlastních zásad zakotvených v zakládajících dokumentech EU - od zásad demokracie, svobody a subsidiarity, píše francouzské vydání Atlantico.

„I přes (Lisabonskou) smlouvu v roce 2015 přijímá Evropská unie rozhodnutí zcela neprůhledně a tajnosti v podobě otevřeného porušení závazků v mezinárodní dohodě," tvrdí článek.

Kromě toho, autor kritizoval přechod od Maastrichtské smlouvy k Lisabonské: „Francie nepovažovala za nutné požádat o názor občanů a místních orgánů, přijala v parlamentu zákon o zrušení devíti oblastí, což představuje porušení charty.“

Materiál rovněž cupuje rozhodnutí orgánů Evropské unie o vypořádání migrační krize, kdy evropské vlády raději silou vnucují přerozdělení uprchlíků, z nichž ve skutečnosti dělají „bezduché zboží." Tím se pošlapaly principy „dodržování lidských práv a základních svobod a právního státu".

Liberation: Evropa již hledí do propasti!

Kromě toho, píše Atlantico, orgány EU i nadále poskytují finanční podporu Turecku, které „porušuje zásady právního státu, a umožňuje překupníkům těžit z problémů a bídy prchajících lidí před občanskou válkou". „Turecká vláda se de facto stala kumpánem zločinecké organizace, protože jim umožňuje pracovat prakticky za bílého dne," poznamenaly noviny. A to nemluvě po porušování práv a svobod tureckou vládou vůči vlastnímu obyvatelstvu a médiím. A přesto s Tureckem započala proces budoucího členství v EU.

Nakonec autor poukazuje na porušení zásady subsidiarity (princip, podle kterého země přebírá odpovědnost za kontrolovaný vstup do EU, eurozóny a Schengenu), který se vztahuje k pátému článku Smlouvy o Evropské unii: „Princip zmocnění kompetence hraničních kontrol EU na základě zásady subsidiarity a proporcionality regulovat provádění této kompetence. "

„Na konci roku 2015 jsme viděli projekt, který nejen nerespektuje zásadu subsidiarity, ale také přesahoval federální logiky. Ale systematické rozhodování o rozšiřování Evropské unie, eurozóny a schengenského prostoru jsou přijímána bez ohledu na to, zda mohou přistupující státy reálně splnit všechny povinnosti, v čemž mj. spočívá jeden z důvodů, proč se dostalo euro do krize," uzavírá Atlantico.

(kou, prvnizpravy.cz, atlantico.fr, foto: arch.)