Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Až to Biden dovolí, tak Porošenko vyhodí Jaceňuka!

Až to Biden dovolí, tak Porošenko vyhodí Jaceňuka!

Ukrajinský prezident není rozhodnut k radikálním krokům vůči premiérovi Jaceňukovi bez souhlasu USA.

Petro Porošenko a Arsenij Jaceňuk
29.únor 2016 - 20:06

Přičemž se Porošenko velice obává o osud koalice, a bude se snažit ji udržet, aby se zabránilo předčasným parlamentním volbám do rady, píše ukrajinský deník Vesti.

Vesti tvrdí, že přitom prezident Petro Porošenko zostřuje situaci s premiérem Arsenijem Jaceňukem, a donutit ho, aby opustil svoji funkci, uvedly noviny s odkazem na místní politiky a odborníky.

Ukrajinský prezident s pomocí jiných veřejných činitelů, jako je například předseda Nejvyšší rady Vladimir Groisman, který řekl, že se parlamentní koalice rozpadla, a vedoucího frakce Bloku Porošenka Jurije Lucenka úmyslně roztáčí diskuse o Jaceňukovi. Souběžně s tím se politika prezidentské administrativy snaží „otrávit" premiérovu stranu Lidovou frontu, píše se v článku.

Jaceňuk obvinil Porošenka z politické krize na Ukrajině

Poté, co ukrajinský premiér ztratil podporu čtyř z pěti frakcí koalice v Nejvyšší radě, prezidentská administrativa mluvila o „hluboké všeobecné politické krizi". Ukrajinský vůdce nechtěl úplný kolaps koalice a jeho cílem je „dát šanci" spolupráci Bloku Porošenka (BPP) a Lidové fronty, což ale není možné bez rezignace Jaceňuka. Podle člena frakce BPP Alexeje Gončarenka, pokud Jaceňuk neodstoupí z funkce předsedy vlády, koalice se přeformátuje, a „začne proces znovuzvolení, takže to vše závisí na tom, zda premiér napíše prohlášení", uvedly Vesti.

Vesti rovněž připomínají, že administrativa ukrajinského prezidenta „dráždí“ premiéra „informačními šlehy". Nedávno se na internetu objevila informace, že Jaceňuk odstoupil, a na jeho místo kandiduje současná ministryně financí Natalija Jaresková. Nicméně, pokud Jaceňuk opravdu odejde, Ukrajina zůstane bez pomoci mezinárodních partnerů, upozorňuje publikace na slova člena frakce Lidové fronty v Nejvyšší radě Mykoly Veličkoviće.

Nyní je pravděpodobné, že Petro Porošenko „nepůjde na drastické kroky bez souhlasu Washingtonu", protože se předpokládá, že Jaceňuka podporuje viceprezident USA Joseph Biden. Možná kandidatura Jareskové je „pokusem podplatit" Američany, a získat podporu pro odstoupení současného premiéra, říká podle Vestí  ukrajinský politolog Ruslan Bortnik.

(kou, prvnizpravy.cz, vesti-ukr.com, foto: arch.)