Svátek má: Liliana

Politika

Velikost textu:

Bašta: Když Kotleba zkritizuje Putina, vezme ho mainstream na milost!

Bašta:  Když Kotleba zkritizuje Putina, vezme ho mainstream na milost!

<< EXKLUZIVNĚ >> Po dvou desetiletích, kdy Evropa bohatla a zároveň slábla, se dnes kola dějin začínají nepříjemně rychle otáčet. Staré zamrzlé konflikty na hranicích našeho malého kontinentu se rozehřívají a nové vybuchují téměř každý rok.

Jaroslav Bašta
14.březen 2016 - 18:00

A nejhorší na tom je, že válka v oblasti prosperity, stability a dobrých mravů, tedy v hranicích Evropské unie, už není nepředstavitelná. Víme, že přijde, protože být bohatým a slabým představuje tu nejchmurnější a nejnebezpečnější vyhlídku pro naši budoucnost. Nevíme kdy a kde vypukne očekávaná katastrofa, a jen se snažíme, aby to bylo co nejpozději. Zároveň však evropské politické elity odmítají dělat cokoliv, co by pozitivně ovlivnilo naše šance v této krizi obstát, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jaroslav Bašta.

Když se zamýšlím nad tím, proč Evropu stejně jako ve třicátých letech minulého století znovu ohrožují hned dvě totalitní ideologie – radikální islamismus a neofašismus – nacházím jenom dvě příčiny. Tou první je neschopnost a zbabělost většiny evropských politických elit, což je stará nemoc našeho kontinentu, která způsobila již dvě světové války. Tu závažnější představuje politická korektnost nebo přesněji princip dvojího metru, který během dvou desetiletí udělal z evropské demokracie její nefunkční karikaturu.

Nejlépe je to vidět na aktuálním příkladu vývoje na Slovensku, kdy se mainstreamová média mohou pominout z toho, že se do parlamentu dostala Kotlebova Lidová strana Naše Slovensko, která se hlásí k fašistickým tradicím válečného Slovenského státu. Z úspěchu extremistů média obviňují ministerského předsedu Roberta Fica kvůli jeho postoji k migrační krizi. Nikoho z komentátorů ani nenapadne se podívat na východ od hranic Slovenska, kde je podobných extremistických politických stran a hnutí plná Ukrajina. Marian Kotleba ve srovnání s nimi vystupuje jako distingovaný demokrat – nestřílí ani neupaluje spoluobčany, v Banské Bystrici ještě nepostavil dvacetimetrovou sochu Jozefa Tisa podobnou památníku Bandery ve Lvově.

Zbořil: Neúspěch Fica je dar z nebes pro Merkelovou!

Nikoho neděsí, že se obdoba ukrajinského neofašismu šíří do EU. Na základě historických analogií si naopak myslím, že když pan Kotleba zkritizuje prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina a vhodně zdůrazní roli Tisova Slovenska ve válce proti Sovětskému svazu, vezmou jej evropská politicky korektní média na milost, podobně jako ukrajinského premiéra Jaceňuka s jeho vyjádřeními o podlidech.

Pokud jde o migrační krizi s miliony zájemců o evropský blahobyt, kteří přicházejí nepozváni a bez dokladů, tam je problém s rozšifrováním důvodů pro používání principu dvojího metru složitější. Primárně tam existuje podnikatelský záměr, který spojuje velmi rozdílné subjekty – africký, turecký a evropský organizovaný zločin, jenž logisticky zabezpečuje migraci a vydělává na ní. Jejich partnery v Evropě jsou neziskové organizace financované ze státních a unijních rozpočtů (někde mezi nimi se pohybují podplacení úředníci různých úrovní a různého původu). Do toho pak vstupují hráči s ideologickými motivy: z jedné strany islamisté a z druhé přesvědčení multikulturalisté ve staré známé roli užitečných idiotů.

Málokdo z těch milionů migrantů se chce integrovat. Turecký prezident Erdogan to jasně řekl už před lety –„ Asimilace muslimů je zločin proti lidskosti“ a imámové v mešitách dnes káží totéž. Evropa tak kráčí po ostří nože nezi dvěma hrozícími totalitními režimy: islamismem a fašismem. Obvyklý manévr, totiž vybrat si menší zlo, je tentokrát k ničemu. Obojí jsou stejně jedovaté plody pečlivě vypěstované do své dnešní podoby ve skleníku politické korektnosti a principu dvojího metru.

Není proto divu, že dle prestiže povolání jsou politici a novináři až na konci žebříčku, těsně před uklizečkami. Na konci Protektorátu to v Čechách bylo velmi podobné. Osoby, kterých si lidé neváží, mohou být v krizových situacích ohroženy. V květnu 1945 však nikoho nenapadlo uklizečky lynčovat. Politici a novináři na tom byli dle dobových fotografií hůř.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)