Svátek má: Barbora

Politika

Velikost textu:

Biden pochválil turecké vojáky, protože prý „přinášejí mír do Iráku"

Biden pochválil turecké vojáky, protože prý „přinášejí mír do Iráku"

I přes protesty Moskvy a Bagdádu, turecké ozbrojené síly nadále drží základny v severním Iráku, uvedl Wall Street Journal.

Ilustrační foto
16.prosinec 2015 - 21:22

Mezitím, poznamenaly noviny, se Spojené státy „neodvážily vyzvat“ Ankaru, aby stáhla své jednotky z oblasti. Viceprezident Joe Biden dokonce řekl, že přesun tureckých 10 vojenských vozidel je krokem k normalizaci vztahů mezi sousedními státy.

Turecko stáhlo malý vojenský konvoj z tréninkové základny v severním Iráku, který se stal „novým horkým bodem" pro regionální mocnosti, píše Wall Street Journal. Zároveň se  Ankara tvrdě postavila proti rostoucímu tlaku Bagdádu a Moskvy, žádající úplné stažení jejích jednotek.

Asi 10 tureckých kamionů opustilo tábor a zamířilo na další základnu v severním Iráku. Premiér Turecka Ahmet Davutoglu řekl, že tento krok musí uspokojit irácké orgány. Dodal, že Ankara nemá žádné plány, aby opustila kontroverzní základny.

Podle Erdogana Irák reaguje „nečestně“ na tureckou invazi! 

Nicméně, Bagdád, který se domnívá, že přítomnost Ankary v jeho regionu je ilegální invazí, to zjevně neuspokojilo. „Přemístění - to není stažení vojsk," konstatoval člen iráckého parlamentu Iskander Vitvit.
 
Nicméně, viceprezident Joe Biden zavolal Davutoglu a pochválit Turecko za toto rozhodnutí. Podle něj akce turecké vlády pomáhají snižovat napětí mezi oběma zeměmi.
 
Podle publikace se na sporné základně nachází 1000 tureckých vojáků. Ankara navíc trvá na vyslání tanků do regionu, aby chránila své vojáky, kteří se nacházejí nedaleko od opevnění Islámského státu. Americké úřady doporučily Turecku, aby koordinovalo pohyb svých jednotek s Bagdádem, „ale neměly odvahu, aby naléhaly na stažení vojáky z Iráku", píše tisk.
 
Spory okolo této nevelké základny jsou jednou z posledních epizod konfliktu mezinárodních lídrů, kteří se snaží vytvořit mezinárodní koalici proti IS. Jejich úsilí komplikují protichůdné priority, strategie i regionální politické soupeření.

Moskva se postavila za Bagdád v jeho sporu s Ankarou. Rusko a Irák vyzvaly Radu bezpečnosti OSN, aby odsoudila narůstající turecké síly v regionu. Na druhé straně turecký premiér uvedl, že postoj ruských úřadů není kvůli solidaritě s iráckou vládou, ale kvůli nepřátelství Kremlu vůči Turecku.

(kou, prvnizpravy.cz,