Svátek má: Drahoslav

Politika

Velikost textu:

Bild: Porošenko předpověděl Německu „Putinovu anexi"

Bild: Porošenko předpověděl Německu „Putinovu anexi"

Rusko nerespektuje hranice druhých, a to se týká nejen Ukrajiny, ale i celé Evropy, řekl Petro Porošenko německému bulvárnímu listu Bild.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
5.únor 2016 - 18:00

Putin je schopen anektovat každý stát, pod záminkou ochrany ruských menšin - a ona je i v Německu, připomněl německému deníku ukrajinský prezident.

Setkání s Angelou Merkelovou za současných okolností ukazuje, že Ukrajina je prioritou pro Německo a celou Evropu, tvrdí Petro Porošenko. „Každý ví, že se bavíme o celkové bezpečnosti v Evropě, když Rusko hrozí Ukrajině a je zaměřeno i na jiné státy,“ uvedl. „Rusko nesplňuje podmínky dohody z Minsku, a posílá vojáky na Ukrajinu."
 
Podle Porošenka je „dnes nebezpečí otevřené války větší, než v loňském roce". Ukrajinský prezident odůvodnil svůj názor tvrzením, že Rusko dosud nevyplnilo žádný z bodů dohody z Minsku. Místo toho, na Ukrajině působí 8000 ruských vojáků vojáků a velitelů, a na hranicích jsou nové kontrolní body, řekl Porošenko. Podle něj Rusko investuje do příprav na válku, a Ukrajina nedostává žádné vysvětlení k této věci, píše Bild.

Porošenko má nižší důvěru, než Janukovyč před Majdanem! 

V tomto ohledu se musí evropské země intenzivněji navzájem podpořit, ale v popředí by měla být diplomatická řešení, řekl ukrajinský prezident. V rozhovoru zdůraznil důležitou úlohu, kterou hrají Angela Merkelová a François Hollande při uvolnění napětí v ukrajinské konfliktu.
 
Jak Bild poznamenal, navzdory tomu, stále více evropských politiků se nyní chystá setkat s Putinem a vidět v něm partnera pro řešení syrské krize. Nicméně Petro Porošenko věří, že „Evropa by se neměla stát obětí vydírání ze strany Putina" jen proto, že si někdo myslí, že se bez šéfa Kremlu nevyřeší syrský problém.
 
„Pro mě je to jasné: kdo vidí, co se děje na východní Ukrajině, tak nikdy nebude pro zrušení sankcí," zdůraznil Porošenko. Řekl také, že „vše, co se děje ve světě, přímo či nepřímo souvisí s ruskou agresí". Rusko, podle jeho názoru, „chce vrazit klín mezi evropské země", a to nelze dopustit. Pokud vezmeme v úvahu situaci z ekonomického hlediska, tak, jak Porošenko poznamenal, Rusko není dnes na trhu není tím, co bylo před několika lety, a Evropa na něm závisí v mnohem menší míře než dříve.
 
Porošenko zdůraznil v Kyjevě vědí, že Putin nerespektuje hranice Ukrajiny, ale týká se to celé Evropy, neboť by se to mohlo stát každému. „Putin neuznává žádné červené čáry a může pod záminkou údajné diskriminace ruské menšiny anektovat další země,“ tvrdí ukrajinský prezident. „V Německu máte rovněž ruskou menšinu ... "
 
Kromě toho, Petro Porošenko při komentování ruských médiích, řekl, že neustále opakují stejnou lež tak dlouho, až jí lidé začnou věřit. „Nyní Putin zahájil informační válku proti Německu. To je ruská hybridní válka. A my všichni musíme společně pracovat v boji proti němu, protože pravda je na naší straně," zdůraznil. V tomto ohledu se považuje za vhodné vytvořit evropský televizní kanál v ruštině, aby ruskojazyční občané slyšeli nejen názory a verze, které nabízí ruské státní sdělovací prostředky, uvedl Bild.
 
Co se týče reformy na Ukrajině, které vyžadují boj proti korupci, což se Kyjevu plně nedaří, trval Porošenko na tom, že se nesmí zapomenout, že v jeho zemi je rok a půl válka. „Bez války, bez ruských jednotek na východě Ukrajiny, bychom se už dávno posunuli v našem reformním procesu," ujistil Porošenko německý list.

Co k tomu dodat? Snad jen „uf,uf“.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)