Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Britský ministr drsně: EU je semeništěm teroristů a fašistů!

Britský ministr drsně: EU je semeništěm teroristů a fašistů!

V rozhovoru pro britský Sunday Times se ministr spravedlnosti Michael Gove tvrdě vyslovil pro vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Michale Gove, britský ministr spravedlnosti
6.březen 2016 - 20:02

Podle něj pravidla Evropského soudu nedávají prostor britské zpravodajské službě ke sledování a deportování lidi podezřelých z terorismu. Kromě toho politika EU posílila pozice krajní pravice na celém kontinentu, a někteří z nich otevřeně uctívají Hitlera, řekl Gove. Jeho názor byl podpořen starostou Londýna Borisem Johnsonempodle něj členství v Evropské unii podkopává národní bezpečnost země.

V rozhovoru pro Sunday Times v Londýně se starosta Boris Johnson a britský ministr spravedlnosti Michael Gove vyslovili pro vystoupení Spojeného království z EU. Svůj názor vysvětlili tím, že pravidla EU brání britské zpravodajské službě identifikovat teroristy a zajistit bezpečnost v zemi. Také obvinili Brusel, že zapříčinil nebývalý nárůst „Hitlerových obdivovatelů" na celém kontinentu.

Francie varuje Británii před odchodem z EU: Dostanete porci migrantů!

Podle Michaela Govea, Evropský soudní dvůr podkopal schopnost britských speciálních služeb  sledovat osoby podezřelých z terorismu. Když Brusel začal přikazovat „britským špionům, co mohou dělat a co ne", jeho rozhodnutí šlo proti zájmům Velké Británie, zdůraznil ministr. „Myslím, že naše národní bezpečnost zesílí pouze tehdy, pokud si budeme moci vybírat potřebná řešení a vybírat si své spojence, o kterých se domníváme, že jsou vně současné struktury EU jako celku,“ řekl Gove v rozhovoru pro Sunday Times. „Naše bezpečnost a naše suverenita jdou ruku v ruce. Věřím, že budeme moci lépe chránit lidi, pokud vystoupíme z EU."
 
Jeho názor plně sdílí Boris Johnson, podle jehož slov jsou pravidla EU „újmou" pro britskou národní bezpečnost a popírají možnost Británie deportovat teroristy, uvedly noviny. „Británie byla zbavena moci činit rozhodnutí týkající se deportací lidí nebo chování protiteroristického dohledu,"  s politováním konstatoval starosta Londýna.
 
Kromě toho vyjádřil Michael Gove znepokojení nad vzrůstající ultrapravicí v Evropě, píše The Sunday Times. „Extrémní pravice po celém kontinentu je již silnější, než začínala 30. letech, a na vině je Evropská unie,“ tvrdí ministr. „Takže strana Zlatý úsvit v řeckém parlamentu otevřeně uctívá Hitlera, a to je přímý důsledek toho, co se stalo s Řeckem a jednotnou měnou."
 
Oba politici se chystají na kampaň za vystoupení Velké Británie ze struktur EU, napsaly Sunday Times. A to navzdory skutečnosti, že mohou být obviněni, že používají stejnou taktiku zastrašování, jako vláda, a když jejich argumenty vyvrací David Cameron tvrzením, že Británie je naopak „silnější a bezpečnější", pokud zůstane součástí EU.

(kou, prvnizpravy.cz, thesundaytimes.co.uk, foto: arch.)