Svátek má: Jeroným

Politika

Velikost textu:

Buchanan varuje: „Strana války" tlačí USA do konfliktu s Ruskem!

Buchanan varuje: „Strana války" tlačí USA do konfliktu s Ruskem!

Horké hlavy a hlupáci ve Washingtonu mohou nejen zhoršit situaci v Sýrii, ale i vyprovokovat skutečný vojenský konflikt a zapojit do něj jeho sousedy a Rusko, píše americký politik a novinář Patrick Buchanan.

Patrick Buchanan, americký politik
10.říjen 2015 - 01:11

V článku pro portál Townhall varoval, že výzvy „k úderům na Asadovu armádu" povedou k tomu, že Spojené státy budou muset vypořádat s Íránem, Irákem, Hizballáhem a Ruskem.

Minulý týden Vladimir Putin spustil vzdušné útoky na pozice IS a další rebely, kteří se snaží svrhnout Asadův režim. Tím si chce Rusko, dlouholetý spojenec Sýrie, chce udržet svou opěrný bod ve Středomoří, a pomoci Asadovi vyrovnat se s nebezpečím a odrazit teroristy od Damašku, píše americký politik Patrick Buchanan. Kromě toho se snaží chránit samo sebe před návratem čečenských teroristů zpět do Ruska, pokud by Asadův režim padl.

Snahou zachránit Asada, Moskva ve skutečnosti dělá to samé co Washington, když se ten snaží pomáhat svým spojencům v Bagdádu a Kábulu, poznamenal autor.
 
Ovšem Putinův zásah do syrském situace vyvolal nepříčetnou reakci. Například senátor John McCain navrhuje, aby se Svobodné syrské armádě poslaly rakety „země - vzduch", které by mohly sestřelovat ruské letouny. Ale syrská opozice byla viděna, jak předává zbraně skupině spojené s Al-Káidou, připomněl Buchanan.
 
Konečný výsledek McCainovy iniciativy posílání přenosných raketových systémů do Sýrie by byl následovan explozemi dopravních letadel na obloze na celém Středním východě, míní autor.
 
Když Hillary Clintonová obhajovala vytvoření bezletové zóny v Sýrii, americká média zvedla a rozvíjela tuto myšlenku: sestřelit každého, kdo tam bude, a pokud  se budou ostřelovat Američané, tak se musí adekvátně odpovědět.

Mohou být ale takové výzvy „strany války" promyšlené?
ptá se americký politik.
 
Vždyť v bezletové zóně se mají sestřelovat syrské stíhací bombardéry a vrtulníky. A to je válka, zdůrazňuje autor. A copak Kongres zmocnil prezidenta jít do války?

Buchanan: Pozice Spojených států se rozpadává jako Sovětský svaz! 

Buchanan připomíná, že v roce 2013, po použití chemických zbraní v Sýrii, Obama požádal Kongres o povolení provést vojenskou operaci, ale Američané hlasovali proti zásahu. A Kongres se prezidentovi postavil.
 
Zároveň nevyprovokované letecké údery na syrské vládní síly povedou k nedovolené a protiústavní válce. A Damašku to vyšle jasný signál, že USA se chystají zničit syrské letectvo a svrhnout stávající režim.
 
„Nyní Spojené státy útočí na pozice IS a Al-Káidy. Ale pokud začneme útočit na armádu a letectvo Sýrie, vtáhneme se do nové války, v níž budeme čelit Íránu, Bagdádu, Damašku, Hizballáhu, stejně jako Rusku. A nikdo neví, jak dlouho tato válka může trvat a jak to skončí,“ varuje Buchanan.
 
Ať už si člověk myslí o politice Ruska v Sýrii cokoliv, je v ní určitý smysl: Putin podporuje svého spojence Bašára Asada. Ale i politika Spojených států, podle autora, postrádá logiku. Amerika touží svrhnout režim Asada, ale kdo přijde k moci po jeho pádu?

Zdá se, že stejní hlupáci, kteří požadovali svržení Talibanu, Husajna a Kaddáfího pod záminkou rozvoje liberální demokracie, nyní hovoří ve prospěch války v Sýrii.

A je to opravdu to, co Amerika volila v roce 2014?
 
(kou, prvnizpravy.cz, townhall.com, foto: arch.)
 


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: