Svátek má: Lenka

Politika

Velikost textu:

Bývalý mexický prezident srovnal Trumpa s Hitlerem

Bývalý mexický prezident srovnal Trumpa s Hitlerem

K tomuto srovnání vedl bývalého prezidenta Mexika odkaz na prohlášení amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa o „bělošské nadřazenosti".

Donald Trump, prezidentský kandidát USA
29.únor 2016 - 20:01

Felipe Calderón také negativně reagoval na Trumpův plán postavit zeď na americko-mexické hranici.

Bývalý mexický prezident Felipe Calderón srovnal kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa s Adolfem Hitlerem.

„Myslím, že tato logika bělošské nadřazenosti nepomůže proti migraci, Donald Trump je potomek přistěhovalců, a že se staví proti přistěhovalcům, kteří mají jinou barvu pleti, a to je upřímně řečeno rasistická věc, kterou se kdysi zabýval Hitler," uvedl Calderón.

Trump chce na ochranu před imigranty obehnat USA ploty

Trump v současné době vede prezidentskou kampaně mezi republikány, včetně výsledků posledních primárek, a průzkumů veřejného mínění. Americké prezidentské volby se budou konat 8. listopadu.

Podle Calderóna, nyní Trump zasévá nenávisti vůči lidu USA na celém světě, a opírá se spíše o pocity než o logické argumenty. Calderón se rovněž ostře vyslovil proti návrhu Trump na vybudování zdi na americko-mexické hranice z mexického rozpočtu.

„My Mexičané, nezaplatíme za něj ani centavo (setina mexické měny peso – pozn. red.) na absolutně zbytečnou zeď," cituje Calderóna portál Excelsior. Podle něj v posledních pěti letech příliv přistěhovalců z Mexika do USA silně poklesl.

Od počátku roku 1970 celkový počet Mexičanů, kteří uprchli z vlasti kvůli hledání lepšího života ve Spojených státech, činil zhruba 12 milionů lidí, přičemž každý rok narůstal o procento. Ale pak přišel opačný trend - růst migrantů začal snižovat až dosáhl nuly v roce 2011.

„Hluché místo" v růstu migračních vln bylo vyvoláno mnoha faktory, včetně oslabování pracovního trhu v USA v posledních letech, posilováním hraničních kontrol a zvýšení deportací nelegálních přistěhovalců.

(kou, prvnizpravy.cz, excelsior.com.mx, foto: arch.)