Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

Bývalý velitel NATO navrhuje rozdělit Sýrii, tak jako Jugoslávii

Bývalý velitel NATO navrhuje rozdělit Sýrii, tak jako Jugoslávii

Krize v Sýrii pokračuje a nastává čas, kdy bude rozdělena do několika částí, tvrdí bývalý velitel sil NATO v Evropě James Stavridis v článku pro Foreign Policy.

James Stavridis, bývalý velitel sil NATO v Evropě
11.březen 2016 - 21:21

Nyní pokus o příměří v Sýrii funguje, ale válka v regionu, tak brzy neskončí, je přesvědčen bývalý velitel sil NATO v Evropě.

Hledají se řešení jak ven ze syrské krize, ale hlavní problém spočívá v tom, že sami hlavní hráči se nemohou dohodnout na cestě ven z této krize: USA a Rusko se dohadují o Asadově osudu, Saúdská Arábie a Írán se topí v geopolitických a náboženských konfliktech, Rusko a Turecko má velké neshody v taktických a strategických otázkách, napsal v článku James Stavridis.

Již v průběhu krize se podle Stavridise ukazovalo, že neexistuje jednotný syrský stát. Společnost je zmítána občanskou válkou a velká část země je ovládaná různými vůdci, kteří nikomu nepodléhají a pouze nenávidí zbytky suverénního státu.

Stavridis chápe, že jde o riskantní rozhodnutí, které ohrožuje řada komplikací a mezinárodní společenství se ho bojí. Ale podle něj je nutné i tuto možnost prezentovat u jednacího stolu v Ženevě.

Sýrie byla vytvořena až po první světové válce a nemůže se chlubit historií starověké civilizace, jako je Irán, Turecko a Řecko. A proto je to asi jeden z důvodů, proč tady vypukla válka.  Stavridis poukázal také na  brutalitu Asadova režimu, problémy s nedostatkem vody, pohyb "arabského jara", a také to že tato země již byla rozdělena z náboženských a etnických důvodů.

Erdogan označil dohodu o Sýrii za „nespravedlivou"


Budoucí rozdělení Sýrie jak by podle Stavridise mělo vypadat:  Kolem Damašku část patřící Alawitům pod vládou Asada nebo těch co by ho mohli nahradit. V centrální oblasti by měl vládnout umírněný sunnitský režim. Na východě může vzniknout kurdská enkláva. Tento postup by se mohl lišit od úplného rozpadu, jak tomu bylo v Jugoslávii.

Samozřejmě, že pro takové rozhodnutí je nutné zvážit všechny důsledky. Rozdělení země na malé části dává špatný příklad pro menšiny po celém světě. Kromě toho takové rozhodnutí je vždy obtížné diskutovat, protože země je v chaosu a po obvykle násilném rozhodnutí zde budou nespokojenci, a to připravuje půdu pro budoucí konflikty. Turecko v případě Sýrie může být nespokojeno s vytvořením kurdské enklávy, která zvýší sílu Kurdů u jejich hranic, a jiní se silnými menšinami v zemi (například Španělsko, Turecko, Velká Británie, Čína a Rusko) v zásadě nepodporují právo na sebeurčení uvnitř státu.

Vedle Sýrie je Irák, který vyzývá k separaci po celá desetiletí. Irák se liší pouze v tom, že má bohaté zdroje ropy, které změkčují požadavky menšin, jakož i federální systém vlády, který je slabý, ale stále drží. "V Sýrii není ani jedno, ani druhé," dodává Stavridis.

(rp,prvnizpravy.cz,foreignpolicy,foto:arch.)