Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Chápu, že někdo nemůže žít bez politiky, protože musí žít z politiky

Chápu, že někdo nemůže žít bez politiky, protože musí žít z politiky

"Karel Březina nesporně patřil k nejtalentovanějším politikům sociální demokracie. Píšu záměrně patřil, protože dnes už je jeho přítomnost v politických funkcích pro tuto stranu balastní zátěží," míní bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek, který vymyslel nové sloveso ...  odParoubkovali.

Haló, tady je Jiří Paroubek
28.leden 2016 - 21:21

"Když s někým v Praze hovořím o dění na pražské radnici, slyším i od bývalých voličů ČSSD jen jediné: „Ale ten Březina.“  Ve stanovách ČSSD je explicitně napsáno, že stranu opouští, do té doby dokud trvá jeho trestní stíhání, člen, který je obviněný z trestného činu. A pokud je odsouzen, ze strany  odchází v duchu stanov definitivně. Toto pravidlo se po mém odchodu z vedení ČSSD ovšem  přestalo dodržovat. Prostě se nedodržují Stanovy. Proč se zabývat nějakými zastaralými pandekty, že? Stranu jsme přece zmodernizovali, a tedy odparoubkovali, tak co," komentuje dění Jiří Paroubek na webu Vaševěc.cz 

"Špidlové a Novotní svému předsedovi jistě rádi poradí, že není důležité, jak strana zachází se svými obviněnými, obžalovanými, případně dokonce odsouzenými. Karel Březina byl odsouzen za podvod a celý jeho čin byl od začátku bagatelizován jako nevýznamný. Jako jakýsi omyl policie, státního zastupitelství a posléze soudu. Nejvyšší soud nicméně tento „omyl“ posvětil a Březina je beze vší pochybnosti v poslední možné instanci shledán vinným," pokračuje Paroubek.

"Sociální demokracie v posledních volbách do pražského zastupitelstva získala 10,43 % hlasů, i když v posledních šestnácti letech měla výsledky mezi 15 -18 % hlasů. To byl významný sešup. Jak bude tento sešup pokračovat za 3 roky? Bude to 6–8 % hlasů? ..., ptá se expremiér Paroubek.

"Chápu, že někdo nemůže žít bez politiky, protože musí žít z politiky. Ale nezajímat se o to, jak v budoucnu dopadne strana, ve které jsem strávil 25 let, jako je to v  případě Karla Březiny, je neuvěřitelné. Celá Sobotkova skupina, počínaje Sobotkou a konče Pokorným a Novotným, se chová podle zásady Madame de Pompadour:" Po nás potopa".," míní Jiří Paroubek.

Bývalý premiér se domnívá, že dr. Pehe, profesor Bělohradský a také profesor Keller vytvářeli od podzimu 2010 jakési „intelektuální krytí“ pro Bohuslava Sobotku.

"Ten si  pak jako politik moderního střihu opírající se o významné levicové intelektuály několika šikovnými tahy vytvořil situaci, že dnes může v podstatě autokraticky rozhodovat o podobě krajských kandidátek. A to jak pro krajské volby, tak pro volby sněmovní," soudí Jiří Paroubek.

"To žádný z jeho předchůdců v čele ČSSD neudělal. M. Zeman o to usiloval, já jsem o to neusiloval. B. Sobotkovi se tak podařilo vytvořit v ČSSD situaci, kdy politika vedení strany nepodléhá žádné kritice, protože  případní kritici se obávají, že by se nemuseli objevit na volitelných místech na kandidátkách. Kritici, a věru by měli co kritizovat, zkrátka  ztichli," má jasno bývalý předseda ČSSD.

"Vedení ČSSD by se konečně mělo probrat ze snu, zmobilizovat své síly  a začít něco ve vztahu ke krajským volbám dělat. Například určit mobilizační cíl pro krajské volby, kterým by měl být letošní výsledek vyšší  nežli ten dosažený v těch posledních krajských volbách, kdy ČSSD získala necelých 24 % hlasů. Pro tyto volby by to mohlo být nejméně 25 %," radí na dálku Jiří Paroubek s pochopením, že  výsledek přes 35 % dosažený v krajských volbách v roce 2008 je v této sestavě vrcholných a krajských stranických orgánů nedosažitelný.

Jiří Paroubek: Nenažraná katolická církev toho nemá nikdy dost
 

"Je potřeba změn programových, změn v politickém přístupu a stylu, v intoleranci k obviněným a odsouzeným členům ČSSD atd. atd. Krajské volby jsou především o celostátních tématech a politice…" uzavírá komentář Jiří Paroubek, který dění ve straně, v níž  strávil 25 let, zdá se, nadále bedlivě sleduje.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)