Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

Chybující místopředsedkyně Sněmovny přiznala při EET chybu

Chybující místopředsedkyně Sněmovny přiznala při EET chybu

Dvě Středočešky a místopředsedkyně politické strany  Miloslava Vostrá (KSČM) a hnutí Jaroslava Jermanová (ANO), která je ještě místopředsedkyní Poslanecké sněmovny,  se sešly druhou únorovou neděli v televizním diskusním pořadu Václava Moravce.

Jaroslava Jermanová v televizním pořadu
15.únor 2016 - 21:02

"My jsme byli dotlačeni do situace, kdy nám nic jiného nezbylo, protože jednací řád přežil svoji dobu. Je tam spoustu děr, kterých se dá využít a zneužít a v tuto chvíli je zneužíváno. My se na to díváme z hlediska toho, že jsme dostali od voličů právo vést tuto zemi, snažíme se to dělat a menšina nám v tom brání," měla Jaroslava  Jermanová v pořadu České televize jasno, když odpovídala  na otázku, zda mohou  mít občané úctu k zákonům, který byl schválený poslanci porušením zákona.  
 
Zákon o EET, který ještě musí schválit Senát a prezident,  byl druhou únorovou středu schválený za silného protestu pravicových opozičních stran.

"Když se podíváte do záznamu, vidíte, kdy se poslanci opozice hlásili, v jaký čas, které dny, takže je vidět, že obstrukce byla naprosto cílená. A my jsme prostě chtěli schválit zákon, který je v pořádku, plníme svůj koaliční program a myslíme si, že je přínosem pro tuto zemi," hlásila se ke způsobu jednání ve Sněmovně Jermanová, podle níž je  EET jen technická norma a neměla by dávat  opozici takový prostor, aby zneužívala obstrukcí.

Jaroslava Jermanová je coby místopředsedkyně Poslanecké sněmovny často kritizována za chyby pří řízení jednání, proto bylo kuriózní, že chybu při projednávání EET přiznala právě ona.

Daniel Korte: Budete mi furt do toho kvákat, paní místopředsedkyně?!
 

Místopředsedkyně KSČM a  poslankyně Miloslava Vostrá není přesvědčena, že by jednací řád byl zneužíván, ale je naopak   využíván. Podle ní, pokud ty tam možnosti jsou, tak opozice samozřejmě využije jednacího řádu, řekla Vostrá.

Pavel Kováčik: Neříkám znásilnění, říkám jen ohnutí procedury

Jermanová připomenula, že je nutné učinit  změny v jednacím  řádu a pochlubila se, že návrh má již připraven, a to dle německého modelu. "Nám jde o to, aby ten jednací řád fungoval,“ řekla Jermanová, ke své aktivitě, kterou Vostrá  zrovna nepovažuji  za šťastnou volbu, jak prohlásila.

Třiadvacet dnů před Mezinárodním dnem žen si Jermanová vzpomenula na ve Sněmovně větší zastoupení žen, aby  byla Poslanecká sněmovna konstruktivní.

"Pak tam  nebudou probíhat kohoutí zápasy, které se dostávají na úroveň čtvrté cenové skupiny. Ženy jsou konstruktivnější a umí zvládat svá ega,“ argumentovala  Jermanová za souhlasu Miloslavy  Vostré.

V pořadu Václava Moravce byl Jermanové připomenut její názor  z října 2013, kdy ona sama byla proti registračním pokladnám z důvodu zatížení podnikatelského prostředí.

"Neobelhávám nikoho, ale každý se mění, každý názor může dostát změny. Společnost prošla vývojem. Ten člověk, který nemění své názory, je hloupý,“ poznamenala Jermanová. Vostrá jen upřesnila, že  registrační pokladny jsou něco jiného než EET.

"Naším cílem je snižovat daně. Musíme tedy zalátat díry, které ve státní pokladně jsou. Evidence tržeb rozhodně nepostihne ty, kteří daně platí. Myslím si, že systém bude fungovat,“ dodala  k tomu ještě Jermanová. Obavu z  případných výpadků systému má naopak Vostrá. 

Zatímco místopředsedkyně KSČM Miloslava Vostrá, nemá ambice kandidovat do zastupitelstva Středočeského kraje, její protějšek v pořadu Jaroslava Jermanová naopak kandidovat asi bude a to dokonce na středočeskou hejtmanku. O tom v pořadu se nehovořilo.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto z TV)