Svátek má: Bedřich

Politika

Velikost textu:

Čínské plagiátorství je známé, takže přijel skutečný Si Ťin-pching?

Čínské plagiátorství je známé, takže přijel skutečný Si Ťin-pching?

A je to tady, a ne že ne! Dnes na státní návštěvu přijíždí do naší republiky čínský prezident Si Ťin-pching, je to jeho jediná zastávka v Evropě, dále pokračuje do Spojených států.

Si Ťin-pching, čínský prezident
28.březen 2016 - 21:02

Co by u nás ale Čínani pohledávali, když mají světozájmy úplně někde jinde. Tolik názor škarohlídů z let minulých u dobře chlazené dvanáctky. Od té doby chladnou i ideologické zbraně a chladný ekonomický kalkul tak nějak dostává přednost.

Červená zástava se žlutou hvězdou a čtyřsouhvězdím  už tolik v očích nebolí, protože Západ na barvy vlajek jiných států taky stejně kašle. Národ s bezmála půldruhou miliardou lidí bude potřebovat spoustu věcí a je třeba si zajistit obchodní trhy. Takovou tu druhou hedvábnou čínskou stezku, jak tomu bylo v dávnověku.

Proto představiteli nejlidnatějšího národa světa Si Ťin-pchingovi rolují lídři koberce v odpovídajících barvách a snaží se mu vetřít do přízně. Nezaostávala v podobném úsilí ani naše hlava státu – její návštěva v Pekingu dala tušit, že nepůjde jen o přátelské objetí a polibky na líce. Dalo se i tušit, že to prezident Miloš Zeman za svůj státní výlet taky patřičně schytá. Kritici se oháněli ideologií, lidskými právy a jinými neduhy, kterými čínská politika trpí. Málo platné, Miloš Zeman se škarohlídům v podstatě vysmál.

Těžko soudit, zda české hlavě státu přálo štěstí nebo se Si Ťin-pching chytil za nos a řekl si, že v Pekingu by dobré obchody bez stejných výletů neudělal. Byl u mě Miloš, tak teď já pojedu za ním, když už mě pozval. Ono to tak od věci úplně nebude, protože východní Evropa po politických změnách nad čínskou domácí scénou zrovna neslzí dojetím. Změníme to – jak jinak, než ekonomikou, která musí být výhodná právě pro nás, Číňany. Svůj kousek dortu dostane i zájemce a tak si postupně získáme další sympatizanty. Už jen kvůli Krtečkovi se budeme v Praze tvářit vstřícně, a dál se uvidí.

Třeba právě takto mohl či nemohl a nebo vůbec nechtěl uvažovat i Miloš Zeman. K jeho cti je třeba poznamenat, že návštěvou čínského protějšku má nepochybně v úmyslu zvrátit celkem slabou bilanci vzájemného obchodování. K tomu ale nedopomohou slova o nespravedlnostech režimu, ale čistý kalkul, jak z toho ven. Hlava státu je především ekonom a prognostik v jednom, což se musí projevit i v jejím uvažování.

Stát, kde nemají šanci investoři, staví se na roveň doby kamenné. V dnešním světě nejen ideologických zmatků, které, přiznejme si, plodí i pomatence, je třeba rvát se o místo na slunci. Rovněž je třeba si přiznat, že po současné čínské hedvábné stezce chce chodit kdekdo, český podnikatel nevyjímaje. Tomu tedy musí odpovídat i program, protože k Česku se na tři dny obrátí i světový zájem. Nechť tedy zaslechne čestnou dělovou salvu se všemi vojenskými poctami a pak ať se rozjede kolotoč ekonomických kšeftů, protože o nic jiného v podstatě nejde.

Většina Čechů vnímá kladně rozvíjení česko-čínských vztahů

Bylo by divné, kdyby Češi k návštěvě čínského nejvyššího představitele okamžitě nezapojili lidovou tvořivost, jak vždy činili i při jiných příležitostech. Vyhlášené čínské plagiátorství netřeba dlouho vysvětlovat – proto zazněly i jízlivé poznámky, že Čína k nám vyšle místo svého prezidenta svou věrnou kopii. Jen těžko zde prý někdo z našich bude kontrolovat originál, což může pouze jeho manželka. Ta, jak známo, do Prahy nepřijede. A tak se škodolibý Čech těší na nezapomenutelný obraz Nývlta, coby dvojníka Ferdinanda D Este při setkání s císařem Franzem Josefem II, nahrazený rovněž dvojníkem.

Škoda prý jen, že se národ nedozví, od kdy který z těch dvou fištrónů dvojničí. Ale vážně – k něčemu takovému samozřejmě nedojde, protože dvojníci pro politické hry se dnes hledají jen těžko. Oponenti ale budou po návštěvě Si Ťin-pchinga hledat kdejakou malichernost, která by jim hrála do karet. Ve hře o jejich vlastní prestiž jde totiž o víc, než si nyní jsou schopni sami uvědomit. Protože když se obchody povedou, což se záhy ukáže, pak budou odsouzeni do rolí obyčejných planých žvanilů. Druhá veřejná volba prezidenta pak pro zbytečnost snad ani nemusí být.

V opačném případě, kdy hodný strýček z Číny jenom pobyl v Lánech, na Pražském Hradě a nějakém tom kostelu, oponenti si vykřičí hlasivky nad zbytečností debat za diskuzním stolem s českými podnikateli. Dostali jste od Čínanů pandu a to vám musí stačit! Tak se těšme, co z toho všeho vzejde. Protože svět bude taky zajímat, jestli se Češi u Číny více ekonomicky chytili. Tím pádem zase trochu méně místa pro něj.

 (rp,pšt,prvnizpravy.cz,foto:arch.)