Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

Cohen: Proč Obama úmyslně žene vztahy s Ruskem do studené války?!

Cohen: Proč Obama úmyslně žene vztahy s Ruskem do studené války?!

Kvůli obohacení vojensko-průmyslového komplexu Obama ponouká Pentagon a NATO k rachocení zbraní před tváří Ruska, poukazuje rozhořčeně profesor Stephen Cohen v neobyčejně ostré kritice politiky prezidenta USA.

Stephen Cohen, americký politolog
15.březen 2016 - 18:00

Podle Cohena americký prezident demonstruje "nerozumné a nezodpovědné“ chování, nehledě k snahám Moskvy ke snížení napětí. Přičemž zneklidněně pototýká, že prezidentské volby ve Spojených státech, zdá se, neslibují změnu americké vojenské strategie.

Otázkou, proč Barack Obama využívá Pentagon a „americkou loutku" NATO v jejich rachocení zbraněmi s úmyslem oživit napětí, které pamovalo ve vztazích mezi Ruskem a Spojenými státy během studené války, se zabývá OpEdNews a odkazuje se na článek profesora Cohena. Obama zhoršuje vztahy s Moskvou jako žádný prezident od dob nacistického Německa, tvrdě poukazuje profesor Princetonské univerzity Stephen Cohen, komentátor časopisu The Nation.

Důkazem toho je Obamovo rozhodnutí o 400 % nárůstu vojenských výdajů na zvýšení vojenské přítomnosti USA a NATO u ruské hranice. Takové nahromadění západní vojenské síly v blízkosti Ruska svět neviděl ani uprostřed studené války.

Podle profesora Cohena, bude Moskva reagovat přemístěním svých vojenských jednotek, včetně high-tech raket na evropské hranice. To znamená, že se celá východní Evropa promění v „sud střelného prachu", který zvýší nebezpečí vznícení regionálního konfliktu, a ještě hůř, konstatuje Cohen.

Cohen: USA se staly problémem pro moderní multipolární svět!

Proč se Obama a jeho generálové chovají tak „neodůvodněně a nezodpovědně" v době, kdy se Rusko  snaží snížit napětí? Moskva spolupracovala s Washingtonem, aby se dosáhlo jaderné dohody s Íránem, stanovila příměří v Sýrii (kde konflikt zažehla CIA dodávkami zbraní džihádistům proti Asadově vládě, uznávané OSN), a dosáhla určitého klidu na Ukrajině (kde iniciovaly USA a EU svrhnutí legálně zvolené vlády, instalovaly ultrapravicové křídlo, a protiruský režim).

Nicméně, jak Cohen poukazuje, americká média hážou veškerou vinu za všechny tyto problémy na „ruskou agresi, Putinovo velikášství". Takže spíše dezinformují, než informují lidí, zatímco Obama tajně buduje agresivní rysy amerického imperialismu, a vědomě či ne, „ohrožuje světový mír a budoucnost lidstva", nebere si profesor servítky.

Cohen si rovněž myslí, že při výměně Obamy v jeho funkci, většinou ztratí americká dělnická třída, která bude i nadále vykořisťována americkou vládnoucí elitou, uvedl OpEdNews. Aby se tomu zabránilo, profesor Cohen naléhá na americkou levici, aby zvolila novým prezidentem Bernie Sanderse. Podle jeho názoru, by to vedlo k „demokratickému oživení v USA".

Politika zvyšování vojenských výdajů vede pouze zisku vojensko-průmyslového komplexu Spojených států. Sanders by mohl snížit vojenské výdaje a nasměrovat uvolněné finanční prostředky na boj proti nerovnosti příjmů, míní Steven Cohen. Nicméně i on pochybuje, zda je Sanders dostatečně silný v této oblasti, a že své názory může snadno pod tlakem změnit.

(kou, prvnizpravy.cz, opednews.com, foto: arch.)