Svátek má: Marián

Politika

Velikost textu:

ČT zase zklamala nejenom Jana Velebu velikonočním zpravodajstvím

ČT zase zklamala nejenom Jana Velebu velikonočním zpravodajstvím

"Ročně vybere ČT na tzv. koncesionářských poplatcích cca 6 mld. Kč. Měsíční poplatek činí 135 Kč, tedy roční je 1.620 Kč. Z toho plyne prostou trojčlenkou, že u nás máme platících cca 3.700.000 koncesionářů. Jsou všichni spokojeni se zpravodajstvím," ptá se senátor Jan Veleba.

Kdo není v televizi jako by nebyl
31.březen 2016 - 01:13

"ČT 24 důvěřuje 3,2 % televizních diváků a obávám se, že tento naprosto unikátní výsledek po Takáčově velikonočním „zpravodajství“ (28. března 2016) se změní a bude hůř. Česká televize nedávno oslavila 10. výročí existence zpravodajského kanálu ČT 24 a její vedení prohlásilo, že tento kanál má sledovanost 4 %," upozorňuje v příspěvku uveřejněném na stranickém webu předseda Strany práv občanů a senátor Jan Veleba.

"Ve srovnání s průměrnou sledovaností zábavného programu, jak veřejnoprávní ČT, tak i komerčních televizí,  je to o řád níže. K tomu představitelé České televize připojili informaci, že podle průzkumu prý ČT 24 důvěřuje přes 80 % diváků. To jsou zajímavá čísla. Absolvent základní školy si snadno spočte, že 80 % ze 4 % je 3,2 %. Znamená to tedy, že této stanici důvěřuje 3,2% českého televizního diváctva. Pro úplnost dodávám, že „nedivák“ se těžko může vyjádřit ve věci důvěry či nedůvěry k něčemu, co nezná," počítá  dál senátor.

"Počítejme dál. Ročně vybere ČT na tzv. koncesionářských poplatcích cca 6 mld. Kč. Měsíční poplatek činí 135 Kč, tedy roční je 1.620 Kč. Z toho plyne prostou trojčlenkou, že u nás máme platících cca 3.700.000 koncesionářů. Vzhledem k faktu, že země má 10 milionů občanů, je koncesionářem cca 37 % z nich," uvádí dál Jan Veleba.

"Znamená to tedy, že na ČT 24 se dívají jen 4 % z tohoto počtu, tj. 200 tisíc lidí, a z nich té televizi důvěřuje jen 160 tisíc lidí! Skutečně unikátní výsledek. Zbývá jednoduše dodat: celý zbytek diváctva jde pro informace jinam – nejčastěji na internet. Přitom právě České televize, kterou si jakožto poplatníci nepřímé daně platíme my všichni. Lze tedy předpokládat, by měla být měřítkem zájmu televizního diváka o pořady vyšší bonity, k nimž zpravodajství patří na prvním místě, před edukací a kulturou," uvažuje dál senátor.

"Myslím si ovšem, že po pondělních velikonočních eskapádách Daniela Takáče, který na ČT 24 moderoval valnou část vysílání zaměřenou na příjezd čínského prezidenta, bude hůř. Zatímco vloni v Londýně tohoto představitele nejlidnatější mocnosti světa královna Alžběta vozila ve zlatém kočáře, který se využívá při korunovaci anglických králů, tak u nás v Takáčově studiu si divák poslechl, že čínský režim „je nelegitimní, zavrženíhodný a zločinný“. Autorem výroku je za blahosklonného Takáčova přihlížení, žádné jindy obvyklé skákání do řeči, jakýsi Ondřej Klimeš, sinolog. Nebo když se prezident Si Ťin-pching objevil ve dveřích letadla, tak ČT dál pokračovala v popisování  lidských práv. No a tak to bylo celé odpoledne a celý večer, jedna série negace. Úplně mně dostala otázka Takáče, který se jedné z vybraných ve studiu zeptal, zda turista má možnost v Číně zjišťovat lidská práva, tedy ptát se na ně," popisuje způsob vysílání státní návštěvy v České televizi.

Senátor Jan Veleba má jasno: Oni nejsou naši
 

"Toto všechno může tak zvaná „veřejnoprávní“ televize vysílat proto, že 90 % jejích nákladů hradíme my, televizní koncesionáři a moje otázka zní – musíme platit něco, co jsme si neobjednali? Pragmatická odpověď bude znít, že ze zákona musíme. Pak ale následuje druhá otázka – musíme dodržovat zákon, který dodavatel, tedy ČT, sama nedodržuje a veřejnoprávní službu nám neposkytuje? Moje odpověď je, že bychom tento ksindl platit neměli. Co vy, televizní koncesionáři na to? ... "ptá se závěrem  na stranickém webu  Jan Veleba, předseda SPO a senátor.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)