Svátek má: Barbora

Politika

Velikost textu:

Daily Beast: USA se obávají, že se "jejich" povstalci obrátí k Rusku

Daily Beast: USA se obávají, že se "jejich" povstalci obrátí k Rusku

Syrští Kurdové a arabští povstalci se naučili využívat ruské letecké údery a následně byli schopní vybojovat nad konkurenty řadu území, tvrdí Daily Beast.

Ilustrační foto
14.leden 2016 - 18:01

Za současných podmínek mohou jít Kurdové jít dokonce do aliance s Ruskem, obávají se američtí důstojníci, které publikace oslovila.

Kurdové a arabské skupiny v Sýrii, které jsou podporovány ze strany Spojených států, dosáhli značného úspěchu v posledních měsících díky ruským leteckým úderům. Daily Beast objasňuje, že v době kdy Rusko ničilo opoziční skupiny, síly podporované Američany využily situace a dobyly řadu vesnic a území.

Nebylo ruským cílem pomoci proamerickým silám a skupiny samy o sobě nekoordinovaly svoji činnost s Ruskou, ale jak uvedlo vydání, čtyři američtí úředníci z ministerstva obrany potvrdili, že, například Spojenými státy podporovaná Syrská demokratická fronta dokázal těžit ze situace. „Byla to náhoda,“ řekl jeden z respondentů. „Většina ruských akcí jde na ruku Asadovi a prodlužuje válku."

Americké vedení se nyní obává, že „takový úspěch by mohl vést k vytvoření nového spojenectví mezi jeho loutkovými silami v Sýrii a ruskou armádou, což američtí generálové opakovaně označili možnou „existenciální" hrozbu pro Spojené státy.

USA se obávají, že Asad poskytne Kurdům autonomii

Jak vysvětlil Daily Beast, ruské nálety přitahují Kurdy, protože „letecká válka koalice v čele se Spojenými státy je vedena téměř výhradně proti samozvanému Islámského státu, zatímco Rusové útočí na jakoukoliv skupinu, která se staví proti Asadovi. Kurdové a syrští rebelové chtějí svrhnout Asada, stejně jako vítězství nad IS.

Kurdové byli schopni dosáhnout významného pokroku poté, co ruské síly napadly pozice Fronty an-Nusrá v Aleppu. Podobná - s o něco méně úspěšná – byla viditelná dynamika viditelné blízko samozvaného „hlavního města“ IS ve městě Rakka. Z tohoto důvodu „se američtí představitelé bojí, že tam může vzniknout nové kurdsko-ruské spojenectví". To, upozorňuje Daily Beast, „dodává nový rozměr složité válce, v níž se aliance neustále mění".

Moskva má v úmyslu zachránit režim Bašára Asada, zatímco Washingtonu chce s ním skoncovat  - a zatím Obamova administrativa odmítá výzvy, aby akceptoval rozpory a šel na „velkou alianci" s Kremlem. Spolupráce s Kurdy by umožnila Rusku „prezentovat se jako konstruktivní hráč v boji proti IS v Sýrii", ale rozzuří Turecko, a naruší plány USA, řekl jeden z dotazovaných analytiků.

Dva američtí představitelé řekli Daily Beast, že je nepravděpodobné, že by povstalci a Kurdové přešli v blízké budoucnosti k Rusku. Jejich spojenectví s USA bylo „do značné míry výhodou v boji", ale mají „dlouhou historii vztahů s Američany", a proto je nepravděpodobné, že tyto vztahy „zruší ze dne na den".

Ale takové spojenectví nelze vyloučit, tvrdí autor článku: „Ve složitém vývaru syrského konfliktu mají různé frakce co do činění s oponenty". Ostatně jak jeden z odborníku uvedl, podle logiky „nepřítel mého nepřítele je můj přítel" syrští Kurdové komunikovali s Asadovým režimem a Svobodná syrská armáda s Frontou an-Nusrá. Za takových okolností je koordinace mezi proamerickými skupinami a Ruskem „velmi pravděpodobná".

Když Turecko sestřelilo ruské letadlo, Rusové na sociálních sítích začali vyjadřovat soucit a solidaritu s Kurdy v jejich konfliktu s Tureckem - a to rovněž sbližuje Kurdy s Moskvou, poznamenala americká publikace. V listopadu se strana syrských Kurdů setkala s ruskými úředníky, aby prodiskutovali plány na rozšíření samosprávy - a to byla, podle autora, jasná výzva Spojeným státům, stejně jako narážka na potřebu nových dodávek zbraní.

Obecně platí, že Kurdové se nemusí spojenci Moskvy a zradit Spojené státy, tvrdí Daily Beast: Rusko v současné době zesiluje nálety a nerozlišuje moc cíle, nicméně má pevnou přítomnost v Sýrii.

(kou, prvnizpravy.cz, thedailybeast.com, foto: arch.)