Svátek má: Vladislav

Politika

Velikost textu:

Daily Mail: Británie prý neodpoví na jaderný útok Ruska

Daily Mail: Británie prý neodpoví na jaderný útok Ruska

Zástupci vojenského a politického vedení Velké Británie se zúčastnili cvičení, jehož podstatou byl předložen jako fakt, že Rusko napadlo zemi NATO, a pak po sérii událostí se rozhodlo zahájit jaderný útok na Londýn.

Ilustrační foto
2.únor 2016 - 01:11

Jak uvedl deník Daily Mail s odkazem na filmový materiál BBC, jakmile se hovořilo o odvetném úderu na ruské území, drtivá většina členů výboru, která měla přijmout tohoto rozhodnutí, hlasovala proti.

Britští novináři BBC získali bezprecedentní přístup k obvykle "přísně tajnému" vojenskému cvičení, píše Daily Mail. Podstata těchto cvičení, vyvijených vojenskými stratégy, se zaměřuje na to, že Rusko vtrhlo do země NATO – Lotyšska, aby podpořilo „prokremelské separatisty", kteří obsadili asi 20 pohraničních měst.
 
Když mezi vůdci aliance vzniká rozkol, jak na to reagovat, Británie a Spojené státy rozhodly, že spustí pozemní ofenzívu, aby vyhnaly „Putinovu armádu". Během operace jsou čtyři britští vojáci zajali, ale záchraní je speciální síl\.
 
Pak Moskva odpoví jaderným úderem na loď HMS Ocean britského námořnictva a bude zabito 1200 britských vojáků. Nicméně, jak noviny poznamenaly, výbor složený ze zástupců britského vojenského velení, jakož i vysoce postavených členů vlády hlasovalo proti odvetného úderu v raných fázích krize. Mezitím Washington, který také přišel o válečnou loď, ignoroval radu britské vlády, a provede jaderný útok na „ruské vojenské cíle", a tlačí tak Británii k „plnohodnotné jaderné válce".
 
Vzhledem k tomu jak se napětí stupňuje a scénář „soudného dne" se blíží k svému vrcholu velitelském stanoviště se dozví, že Putin nařídil nukleární útok, aby zničil Londýn.
 
Výbor se ocitá před konečným rozhodnutím - zda reagovat podobným způsobem a zaútočit na Rusko. A drtivá většina členů tohoto výboru hlasovala proti reakci na svržení atomové bomby na území Velké Británie, uvedl deník.

Generál Pavel se zapojil do hrozeb Rusku jaderným úderem

Generál sir Richard Shirreff, donedávna zástupce nejvyššího velitele spojeneckých NATO v Evropě, byl mezi těmi, kdo se vyslovil proti odvetném jaderného úderu, sděily Daily Mail.

Komentoval své rozhodnutí takto: „V té době bylo jasné, že politika ostrašování selhala. Mám pocit, že je to morální problém -  použití síly může být odůvodněno pouze tím, aby se zabrání většímu zlu ... a pokud by byla Británie zničena, čeho dosáhneme rovněž zničením poloviny Ruska? Tím se vytvoří ještě větší zlo."

Na celé věci zveřejněné deníkem Daily Mail je pozoruhodné, jak urputně se udržuje známá teze o „ruské agresi“ vůči Pobaltským státům (členům NATO). Stejně tak snadno unikne do tisku obvykle „přísně tajný“ scénář válečných her, který si hraje s udržování povědomí „hybridní války“ (zelení mužíčci, separatisté, atd).

Tvůrci filmového, apokalyptického scénáře BBC spíše vyvolávají otázky. Bezesporu morální, ale hlavně propagandistické. Proč by proboha Rusko zničilo britskou námořní loď jaderným útokem (již předvedlo, že může zasahovat cíle nejadernými řízenými střelami). A proč by nakonec zaútočilo na Londýn?

Stačí si představit, jak by asi reagoval Západ, pokud by ruská oficiciální televize zveřejnila dokument o tom, jak se vystupňuje provokace NATO na hranicích s Ruskem, kdy vojska Aliance překročí hranice, aby chránila před útlakem „neruské“ separatisty a začne se rozvíjet konflikt, kdy se alianční armáda dostane do obtíží a generál Pavel jako první rozhodne o tom, že se použijí taktické jaderné zbraně. Byl by to také scénář pro BBC?

(kou, prvnizpravy.cz, dailymail.co.uk, foto: arch.)