Svátek má: Květoslava

Politika

Velikost textu:

Daniel Korte: Budete mi furt do toho kvákat, paní místopředsedkyně?!

Daniel Korte: Budete mi furt do toho kvákat, paní místopředsedkyně?!

Ve Sněmovně bývá občas drsná diskuse, kterou zahájila místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová, když uvedla jednoho poslance slovy ...  "Děkuji. A nyní prosím s řádnou přihláškou pana poslance Korte. Prosím!"

Daniel Korte při projevu před Babišovým transparentem
1.únor 2016 - 18:00

"Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Dovoluji si upozornit, že jméno Korte je sklonné, skloňuje se Korte, Korteho," poučil Jaroslavu Jermanovou  řídící schůzi poslanec Daniel Korte.
 
"Ano, děkuji. Ale běží vám limit," opáčila Jermanová netušíce, co se ještě od  věkem i zkušenostmi  staršího  Korteho dozví.
 
"Třímám v ruce brožuru formátu 18 krát 13 centimetrů, kde z obálky na nás shlíží sám Andrej Babiš pohledem, který prozrazuje, že se jedná o člověka přísného, ale spravedlivého. Brožura sama však vzbuzuje leckteré otázky. Není tam totiž tiráž, není tam vydavatel, není autor. Ledaže snad se máme domnívat, že autorem je podle té fotografie sám Andrej Babiš, jakož i dalších pět uvnitř textu, a podle čehosi jako předmluva, kde je pan Andrej Babiš podepsán. Jinak je to tedy v podstatě anonymní pamflet. Já upřímně řečeno o tom pochybuji, že by autorem byl pan Andrej Babiš, protože mám-li soudit podle jeho verbálních projevů, ať už zde ve sněmovně nebo v diskusních televizních pořadech, je sotva mocen napsat 28 stránek textu. Pravda, je tam dost obrázků, ale přece jen...," povídal poslanec Daniel Korte, kterého vyrušil místopředseda vlády Babiš sedící za zády mluvícího poslance Korteho, když  zvedl  transparent s nápisem EET a půllitr piva.

"Já poprosím pana ministra, aby ceduli položil," napomínala Jaroslava Jermanová svého stranického předsedu Babiše. 

"Já bych prosil pana ministra, aby nerušil, nemumlal," přidal se Korte.

"Budu muset s tím textem pracovat tak, že autorem je Andrej Babiš!!! Takže se, dámy a pánové, podíváme na tu předmluvu. Má tři odstavce. Cituji: Ale i mě už elektronická doba dostihla... Tak tam je gramatická chyba, pane ministře, mělo by tam být mne, ale to byste asi nepochopil. Mimochodem, vaši grafici odvedli dost mizernou práci, protože je to bílým písmem na světlemodrém pozadí, takže se to velmi špatně čte. I když jsem se tomu dost dlouho bránil, dnes mám dva velice - vykřičník - chytré telefony. A  naučil jsem se používat iPad," pokračoval Korte, ale pak se rozčílil a obrátil se na Jaroslavu Jermanovou.

"Budete mi furt do toho kvávat, paní místopředsedkyně?!"

Zemědělskou inženýrku Jermanovou inženýr chemik Kalousek nemá rád

"Takže prosím, co jsme se zde dozvěděli. Dozvěděli jsme se, že máme učenlivého ministra, který se neváhá pochválit. Ještě nedávno, když mával kolegovi Šinclovi pod nosem svou složkou, tvrdil, že dává přednost papíru. A nyní ejhle, chlubí se dvěma chytrými telefony a dokonce schopností používat iPad. Je potěšivé, že pan ministr, ač přece jenom už v jistém věku, je schopen se učit stále novým věcem. Škoda jen, že se nenaučil vybírat daně. To mu jaksi nejde v korelaci k růstu hospodářství," sděloval své postřehy Daniel Korte, ale byl opět přerušený.
 
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová totiž přerušila schůzi na deset minut.
 
"Budu pokračovat. V druhém odstavci předmluvy onoho pamfletu se praví, že se jedná, pokud jde o EET, o převratný systém. Poněkud mě zaráží, že celý ekonomicky rozvinutý svět je tak zaboudlý, že to ještě nepochopil a nepřijal tento převratný systém. Má ho Chorvatsko, což není zrovna ekonomický tygr, a ze zemí bývalé patnáctky má něco jako evidenci účtenek Švédsko, Belgie, Itálie," pokračoval Korte.

"Podle údajů chorvatského ministerstva financí se DPH z maloobchodu v roce 2010 a 2011 vybralo 37 mld. kun. V roce 2012 to bylo 40 mld. Stoupající trend. V roce 2013 bylo zavedeno EET a výběr zůstal zhruba na stejné úrovni - nebudu troškařit, bylo to o malinko méně -, aby v roce 2014 nastal pokles ve výběru této daně o 8 %. Takže v tom patrně spočívá ta převratnost. Stoupající trend výběru daně se zavedením EET převrátí na nižší, tedy původní úroveň. Bravo, naozaj, pekný úspech!"  zařadil do svého projevu s ironickou narážkou na původ Andreje Babiše i slovenské výrazy Korte.

Jaroslava Jermanová to popletla a tvrdý Kalousek ji vyčinil

"V třetím odstavci této předmluvy podepsané panem Babišem je první věta a poslední věta uvozena slovesem věřím. Je to tedy patrně nějaké páně Babišovo krédo. Proč ne, víra tvá tě uzdravila, nic se tam celkem neříká. Pozoruhodná je jenom třetí věta: Je pak hlavně na politicích, aby ukázali, že s vybranými veřejnými prostředky umějí smysluplně nakládat. Pro pána Jána, kdo jiný by měl nakládat s vybranými veřejnými prostředky než politici?! Enigmatičnost této věty je patrně dána tím, že pan ministr Andrej Babiš není politik," konstatoval politik TOP 09 Korte.

Diskutující Korte  si ještě vybral z publikace Andreje Babiše informace z kapitoly Co to přinese a co to bude stát?

"Tam je uprostřed takový čtvereček, kde se říká, co všechno výběr daně navíc za pět let - co všechno se za to může pořídit. Má to dělat 60 mld., čili 12 mld. ročně. Dneska jsme slyšeli 18. Já nevím, kolik. Je to stejně fikce, je to hausnumero. Jsou to tři položky: Přidání 420 korun měsíčně ke každému důchodu, 200 km nových dálnic, přidání 6500,- Kč ke každé výplatě učitele. Odhlížím od skutečnosti, že se jak graficky, tak textově - není tam spojka nebo - předstírá, že toto vše lze pořídit za 60 mld. Ale tak se na to podíváme trochu blíže. Počet důchodů, zdůrazňuji důchodů nikoliv důchodců, vyplácených v ČR je přibližně 3,5 mil. Přesně podle České správy sociálního zabezpečení v roce 2014 to bylo 3 576 472. Provedeme jednoduchý matematický výpočet: 3,5 mil. krát 420 krát 12 měsíců v roce krát 5 let rovná se 88,2 mld. Takže našemu milému panu ministrovi jenom na splnění této jedné položky schází více než 28 mld.! Pane ministře, to jste zase jen tak plácal, anebo úmyslně klamete veřejnost, tedy lžete, anebo neovládáte elementární matematické úkony? 200 kilometrů dálnic - podle NKÚ stojí pořízení jednoho kilometru dálnice v průměru 416 miliónů. Jednoduchý matematický úkon, 416 miliónů krát 200 rovná se 83 miliard 200 miliónů. Našemu milému panu ministrovi na splnění této jedné z těch tří položek schází více než 23 miliard," vypočítával Daniel Korte.

"Pane ministře, to jste zase jen tak plácal, anebo úmyslně klamete veřejnost ve svém pamfletu? Tedy lžete, protože vy si prostě neumíte pomoci a lžete, i když nemusíte, anebo prostě neumíte počítat? uzavřel své rozjímání Daniel Korte.

  (ps, Prvnizpravy.cz, foto: z TV)