Svátek má: Julie

Politika

Velikost textu:

DE: Loni se Putin změnil z ničemy na bondovského hrdinu

DE: Loni se Putin změnil z ničemy na bondovského hrdinu

Vztahy se Západem a Ruskem se v roce 2015 zpočátku nevyvíjely dobře, ale Vladimiru Putinovi se podařilo situaci změnit, tvrdí na stránkách Daily Express publicista Peter Henn.

Vladimír Putin - z ničemy hrdinou
6.leden 2016 - 22:04

Podle novináře, když Putin začal kampaň v Sýrii, byl schopen se postupně transformovat z nenáviděného všemi „darebáka" na „hrdinu".

Uplynulý rok se ukázal být pro Vladimira Putina úspěšným: ruský vůdce v něm začínal jako „ničema z filmu Jamese Bonda", kterého „ve Spojeném království mnozí nenáviděli", a na jeho konci, a to díky tvrdému postoji k Islámskému státu se Putin „najednou stal hrdinou", píše Peter Henn.

Jak novinář poukázal, na začátku roku 2015 byly vztahy mezi Ruskem a Západem v nejhorším stavu od konce "studené války" - události roku 2014, a zejména „vměšování" ruských úřadů v případě Ukrajiny, „ilegální anexe" krymského poloostrova a sestřelení malajského letadla v oblasti Doněcka,  způsobily vážnou roztržku mezi Moskvou a Západem. V prvních měsících nového roku se situace ještě zhoršila: vražda ruského vůdce opozice Borise Němcova, vyvolala mimořádně negativní reakci na Západě - a zároveň se během napětí se západními partnery v Moskvě jasněji projevovaly protizápadní nálady, zdůrazňuje Henn.

Kromě toho, několik incidentů mohlo snadno přerůst do vážného konfliktu, míní autor. Například  britské stíhačky musely loni nejméně třikrát vzlétnout k ruským letadlům, které „pronikly do vzdušného prostoru Spojeného království“. K usmíření nepřispělo ani veřejné slyšení o případu bývalého agenta FSB Alexandra Litviněnka, který byl otráven poloniem se v roce 2006 - poté, co se rodina zesnulého trvala na tom, že se vražda byla spáchána na příkaz Kremlu, uvedl komentátor Daily Express.

Fox News: Nový "šerif" Putin na rozdíl od Obamy své neopouští!

Nicméně, v posledních měsících se Putinovi podařilo situaci změnit, poukazuje Henn. Poté, co zaujal „železný postoj" k problému IS, ruský prezident „získal mnoho příznivců" v západní veřejnosti. A od okamžiku, kdy Rusko spustilo v září svoji vzduch kampaň v Sýrii, která probíhá ve velmi rychlém tempu - například tento měsíc za pouhé tři dny zničil více než 600 cílů spojených s IS, a celkově bylo zasaženo několika tisíci objektů teroristů – se jeho obraz v očích Západ pomalu, ale jistě změnil.

Tyto změny se projevily v listopadu, kdy „starý nepřítel Ruska" Washington oznámil, že Vladimir Putin a jeho americký protějšek dokázali dohodnout politické řešení, které bude řešit syrský konflikt - nebo, jinými slovy, k odstranění důvodu, pro který vznikl IS, tvrdí. „A nyní je pan Putin muž -  kterého se Západ bál a nenáviděl – který dosáhl, že ho západní vůdci poslouchají a západní publikum respektuje," shrnul Henn

(kou, prvnizpravy.cz, express.co.uk, foto: arch.)