Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

Deutsche Welle předpovídá Putinovi stejný osud jako Gorbačova

Deutsche Welle předpovídá Putinovi stejný osud jako Gorbačova

Vladimir Putin může očekávat stejný osud, jako prvního prezidenta SSSR Michaila Gorbačova, předpovídá Deutsche Welle.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
8.březen 2016 - 22:03

Zatímco na Západě je Gorbačov je připomínán jako hrdina, a ničitel berlínské zdi, v Rusku o něm mluví s despektem z důvodu hospodářské krize 90. let. Pokud se Putinovi nepodaří překonat současnou krizi, tak prý o 25 let později se stejným pohrdáním budou vzpomínat na něj.

Na Západě je připomínán jako hrdina, bořící berlínskou zeď a který ukončil desetiletí tyranie komunistického režimu v Sovětském svazu a východní Evropě. Ale v Rusku není zdaleka tak ctěn a milován, uvedly Deutsche Welle ve zprávě o bývalém sovětském prezidentu Michailu Gorbačovovi.

Pouze 12 procent Rusů, podle nedávného ruského výzkumu veřejného mínění Center (VTsIOM) věří, že Gorbačov učinil pro zemi to nejlepší, co mohl, zatímco téměř čtvrtina dotázaných je přesvědčena, že zlomyslně zničil SSSR.
 
Zároveň se v průběhu let vztah ke Gorbačovovi zhoršuje, píše DW. Na vině je ekonomická situace v zemi, tvrdí Michail Mamonov, vedoucí výzkumných projektů VTsIOM. Ekonomické problémy dneška evokují bolestné vzpomínky na ekonomické šoky z konce 80. let a následnou krizi po rozpadu Sovětského svazu v 90. letech.
 
„Dnešní obtížná ekonomická situace v zemi zhoršuje vnímání ekonomických problémů před 25 lety. V masovém vědomí je Gorbačov - osoba, která nebyla schopna zachránit zemi,“ vysvětluje Mamonov.
 
Současný prezident Ruska by měl naslouchat těmto slovům, tvrdí DW. Koneckonců, i přes širokou podporu obyvatelstva - podle jiného průzkumu veřejného mínění, 74 procent Rusů se vyslovilo, aby byl Putin znovu zvolen v roce 2018 - jak se na něj bude vzpomínat, závisí i na tom, zda se vyrovná se současnou krizí.

Putin není ďábel, jak se popisuje! píše zakladatel CNN 

Možná, že to je to, co Západ čekal. Nicméně současná situace je dvousečný meč: čím větší je tlak ze strany západních zemí, které uvalily sankce proti Rusku, tím hlasitější zvuk protizápadní rétoriky zní z Kremlu, tím aktivnější je útlak opozice a omezování svobody projevu.
 
Docela ironické je, že právě s tímto se Gorbačov pral pomocí glasnosti a perestrojky. Ale opravdu ironické je, že Putinova popularita může klesat spolu s rublem, a o 25 let později budou Rusové na něj vzpomínat se stejným opovržením, jako o Gorbačovovi, shrnuje věštecky DW.

Autoři starostlivého materiálu DW ovšem neříkají, co má tedy Putin dělat. Nicméně z kontextu trčí jako košile z podolku, že by se měl Putin Západu vzdát, předat Ukrajinu, poté co ji vrátí Krym, do správy NATO a EU, stáhnout letectvo ze Sýrie, zrušit své členství v uskupení BRICS, uznat světovou hegemonii Spojených států, podřídit se jí, a samozřejmě zlikvidovat veškerý vojenský program včetně jaderného arzenálu. Pak by se mu patrně vrátila popularita na Západě (přinejmenším u politických a mediálních elit). Jestli by se na něj pak za 25 let vzpomínalo i u Rusů v dobrém, ale nelze s jistotou tvrdit.

(kou, prvnizpravy.cz, dw.com, foto: arch.)