Svátek má: Mikuláš

Politika

Velikost textu:

Die Presse: Kaczyńského vláda chce v Polsku zavést ​​autokracii

Die Presse: Kaczyńského vláda chce v Polsku zavést ​​autokracii

Polská vláda, zdá se, chce zavést autokratický systém v zemi, jako kdysi Vladimir Putin, píše rakouský deník Die Presse.

Jaroslaw Kaczyński, lídr Práva a spravedlnosti
2.leden 2016 - 22:01

Vládnoucí strana Jaroslawa Kaczyńského požaduje zavést státní kontrolu nad médii, a to není poprvé, co polská vláda svojí vnitřní politikou přitahuje kritiku na mezinárodní úrovni.

Evropští partneři nyní s rostoucí starostí sledují vývoj vnitřní politiky v Polsku, píší rakouské noviny Die Presse. Od okamžiku zisku nadpoloviční většiny hlasů a kdy byla vládnoucí stranou zvolena Právo a spravedlnost (PiS), se strana snaží převzít kontrolu nad stále větším počtem vládních a veřejnoprávních institucí, poukazuje publikace.

Hlava PiS Jaroslaw Kaczyński považuje za nezbytné vytvoření státních médií - „jako Vladimir Putin v roce 2000 při vytváření svého autokratického systému v Rusku," zdůrazňuje Die Presse. Nyní, polská vláda schválila nový mediální zákon, podle kterého se veřejnoprávní média musí stát „národně kulturními institucemi“, podřízené ministru státního majetku Polska, vláda získala kontrolu nad důležitými personálními rozhodnutími, uvedl autor článku.

Jak materiál upozorňuje, proti tomuto zákonu protestují nejen mezinárodní asociace novinářů, ale i  Evropská komise v Bruselu. Její místopředseda napsal dopis polskému ministru zahraničních věcí, v němž žádal, aby poskytl informace o tom, zda je nový zákon v souladu s právními normami Evropské unie, a rovněž Varšavě připomněl „že je třeba zachovat rozmanitost médií".

Lech Wałęsa: Situace v Polsku směřuje k občanské válce!

Manévry s politickými stranami v nové polské vládě na pokraji ústavních práv, již vedly k protestním demonstracím v mnoha městech v zemi, připomínají noviny. Existují obavy, že vláda, která je ovládána stranou Právo a spravedlnost, „chce nainstalovat v Polsku autokratický systém", zdůrazňují rakouské noviny.

Podle publikace, polský prezident Andrzej Duda, který je také členem této strany, v novoročním projevu vyzval své krajany k jednotě a požadoval, navzdory rozdílným názorům, hovořit navzájem, naslouchat se a vzájemně respektovat jeden druhého. Nicméně on sám zklamal mnoho Poláků, píše Die Presse, protože bez přemýšlení bere všechny kontroverzní iniciativy navrhované Kaczynským.

(kou, prvnizpravy.cz, presse.at, foto: arch.)