Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Die Welt: Evropské klidné časy jsou pryč

Die Welt: Evropské klidné časy jsou pryč

Evropské země jsou již nejsou v bezpečí, a obyvatelé zemí EU neuskutečňují žádné skutečné kroky ke zlepšení situace, poukazuje německý novinář.

Ilustrační foto
15.únor 2016 - 22:02

Evropská občanská společnost je transformována do jakési „uzavřené komunity" a není schopna bojovat proti všudypřítomnému násilí, tvrdí německý novinář Eckhard Fuhr ve svém článku pro německý list Die Welt. Zvláště poukazuje na postoj německých mužů, kteří nehájili napadené ženy, ani právo a volá po občanské statečnosti

„Pryč jsou dny, kdy, bez obav bylo možné cestovat na jakékoliv místo v naší zemi. Nyní se všude šíří strach," popisuje situaci v Německu Fuhr. Že nic nepanuje věčně, připomněla finanční krize. Navíc proti masové migraci nemá Evropa ploty.

Imaginární svět Merkelové se zhroutil v jediném okamžiku

Evropské země se mohou rozvíjet ve dvou směrech, ale každá z uvedených možností ponese oběti uvedl publicista. „Evropa se buď rozpadne, nebo se stane mocnou říší. Bez ohledu na jakoukoliv variantu, může ji provázet spousta krve," zdůraznil.

Novinář připouští, že se Evropa není schopna vyrovnat s rostoucí vlnou násilí. „Evropská občanská společnost je nejsvobodnější ze všech možných forem života, které existovaly jen ve světě, se transformuje do jakési „uzavřené komunity", protože to se stává neschopnou vyrovnat se s všudypřítomným násilím," míní Fuhr. Přičemž uprchlíci potřebují každý den naši ochranu proti xenofobnímu násilí, stejně jako každý muž a žena musí být chráněni proti násilí vycházející z migrantů.

Zvláštní pozornost věnoval autor článku tomu, jak byla během vánočních nepokojů v Kolíně nad Rýnem občanská společnost neaktivní. Fuhra překvapila nečinností mužů, kteří nepostavili za ženy, které byly napadeny chuligány.

(kou, prvnizpravy.cu, welt.de, foto: arch.)