Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

Die Welt: Rusku se v Sýrii podařilo nemyslitelné!

Die Welt: Rusku se v Sýrii podařilo nemyslitelné!

Ruské letectvo pomohlo syrské armádě zlomit tříletou blokádu dvou strategicky významných měst. Toto vítězství má fatálními důsledky pro rebely, píše Die Welt.

Ilustrační foto
6.únor 2016 - 20:02

Ruské letectvo pomohlo vládě Sýrie dosáhnou vítězství, které by mohlo změnit průběh syrského konfliktu, píše Alfred Hakensberger  korespondent Die Welt. „Asadův režim se vrátil na vítěznou cestu díky ruským stíhačkám, což bylo od té chvíle, co syrský konflikt začal, nemožné," uvedl

Ruská letadla pomohla syrské armádě rozbít blokádu dvou šíitských měst - Noubel a az-Zahra, která trvala tři roky. „Jedná se o vojenské vítězství, které by mohlo mít významné důsledky na další průběh syrské občanské války," míní autor.

Skutečností je, že když syrský režim osvobodil města, zároveň zablokoval poslední průchody dodávek rebelům. Nyní se povstalečtí bojovníci v provincii Idlib mohou ocitnout bez benzinu, což s sebou nese fatálními následky, vysvětluje Hakensberger.

Podle novináře, zapojení ruského letectva v prvních dvou měsících roku do syrského konfliktu, nijak zvlášť neovlivňovalo běh událostí, ale nyní se situace změnila a syrská armáda se pohybuje vpřed. Ruský zásah může přinést syrské vládě vítězství, nebo ji alespoň získat velmi výhodné podmínky při nových jednáních s opozicí.

Hovoříme o ženevských rozhovorech, které byly přerušeny zástupci opozice několik dní poté, co začaly. „Nemůžeme sedět a vyjednávat, zatímco jsou bombardování civilisté v jejich domovech a hladoví" tvrdil zástupce syrské opozice Mohammed Alloush ve středu v noci. To znamená, že ženevské rozhovory skončily, sotva začaly.

Zvláštní vyslanec OSN na generálního tajemníka pro Sýrii, Staffan de Mistura, se snažil zmírnit dopad této situace, a řekl, že se jedná pouze o dočasnou pauzu. Jednání musí být obnovena 25. února.

Právě de Mistura dříve uskutečnil předběžné rozhovory mezi režimem Bašára Asada a syrskou opozicí.

Hakensberger upozorňuje na následující kroky: V těchto jednání neměly být stanoveny žádné podmínky pro jednání v Ženevě. Opozice však předložila tyto podmínky: ukončení bombardování a blokády jimi obsazených území.

Podle Hakensberga syrská vládu, zřejmě jako gesto dobré vůle, propustila do jednoho z obležených předměstí syrského hlavního města 17 nákladních automobilů s humanitární pomoci. Ale o  ukončení bombardování nemohla být řeč.

Vydavatel Die Zeit: Sýrie se rozdělí mezi Asada, sunnity, Rusko a Írán

Následně zástupci opozice tvrdili, že se vrátí k jednání, až když se situace mění. Avšak vzhledem k nedávnému vítězství syrské vlády, se už opozice s dosavadní silnou pozici, jakou měla, do Ženevy nevrátí.

Německý novinář je přesvědčen, že rebelové nemají proti vládě v rukou téměř nic.„I se zbraněmi, které jim dodávají jejich američtí spojenci a Saúdské Arábie, nemohou změnit situaci," tvrdí Hakensberger.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)