Svátek má: Lenka

Politika

Velikost textu:

Die Zeit: Výzáblá a kleptomanická Ukrajina do EU nepatří!

Die Zeit: Výzáblá a kleptomanická Ukrajina do EU nepatří!

V prohlášení předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera, že v příštích 20-25 letech Ukrajina nebude přijata do „západního rodiny“, vidí Die Zeit pravdu, která se na Západě trvale ututlávala a popírala.

Jean-Claude Juncker, šéf Evropské komise
10.březen 2016 - 20:02

Podle autora, Theo Sommera, obsahuje „živelný záchvat upřímnosti" politika „opožděné přiznání", že Brusel spáchal „velkou chybu", když nutil Ukrajince volit si mezi Ruskem a Evropskou unií.

Většinu německých novin nevěnovala pozornost k prohlášení šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera, že Ukrajina se „rozhodně" nebude moci v příštích 20-25 letech stát členem Evropské unie a Severoatlantické aliance, píše Die Zeit.

Juncker: Ukrajina nebude členem EU a NATO dříve, než za 20 let!

„Jak je to možné? Vždyť kyjevská vláda včas prohlásila za svůj hlavní cíl přivést zmučenou a rozdělenou Ukrajinu do EU a NATO," uvádí autor článku.

Juncker řekl „tu pravdu, kterou vytrvale umlčovali a popírali: Ukrajina má daleko ke stavu, který by ji umožnil, aby se stala členem západní rodiny," napsal Theo Sommer, bývalý šéfredaktor Die Zeit.

„Při střízlivém hodnocení Ukrajiny, je to země téměř již v platební neschopnosti - vyzáblá, kleptokratická, vypleněna zkorumpovanými byrokraty a oligarchy," konstatuje.

Dokonce už za Barrosa a Bushe mladšího byli Ukrajinci nuceni volit mezi Ruskem a Západem, což vedlo k rozkolu v zemi, uvedl Sommer.

„Výron živelné upřímnosti Jean-Claude Junckera je ekvivalentní k opožděnému poznatku, že to byla velká chyba,“ poukazuje autor článku. „Otázka ekonomických přínosů se pro Ukrajinu změnil ve strategickou volbu. Nikdo nikdy nepovažoval za nutné vzít v úvahu zájmy Ruska. Ale právě to se stalo příčinou krize. "

Theo Sommer se táže, zda se Západ zaposlouchá - a zejména EU - k „opatrnosti" Junckera. Podle bývalého šéfredaktora Die Zeit, je nejprve nutné vyřešit „ukotvení" Ukrajiny s Bruselem a zároveň jí umožnit „obnovení historicky rozvinutých vztahů s Ruskem". V tomto případě to nebude o „uznání ruských ambicí", ale o pokus „sladit zájmy Moskvy".

(kou, prvnizpravy.cz, zeit.de, foto: arch.)