Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Do voleb nasadili Starostové i Rakušana, který učí němčinu

Do voleb nasadili Starostové i Rakušana, který učí němčinu

Na jedné straně stolů při předvolební prezentaci hnutí Starostové a nezávislí ze Středočeského kraje  seděli starosta Kolína, místostarostka  Pyšel a starosta Dolních Břežan a na druhé Prvnizpravy.cz. Byla to přesilovka. Proč?

Věslav Michálek, Dana Drábová a Vít Rakušan
6.únor 2016 - 17:00

Starosta Kolína Vít Rakušan, místostarostka Pyšel Dana Drábová a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik, kteří  jsou na čele seznamu sedmdesáti kandidátů včetně pěti náhradníků do krajských voleb za hnutí, jež není bez šancí mít své zastupitele, asi nezvolili pro prezentaci své kandidátky správný den a čas.  Z  medií se dostavily jen Prvnizpravy.cz. Nebylo možné nevyužít tuto situaci a ptát se, neboť odpovědi tak jako tak byly pro Prvnizpravy.cz exkluzivní.

V roce 2012 starostové kandidovali společně s TOP 09, ale v roce 2016 jdete do voleb samostatně. Jak jste vybírali kandidáty?
"Ze 1145 obci Středočeského kraje s námi sympatizuje nebo jsou naši členové starostové z více než dvou set obcí. Ptali jsme se jich, zda-li nechtějí kandidovat a s jakými ambicemi a jak by mohli v zastupitelstvu pracovat, kdyby byli zvoleni a pak jsme ten seznam sestavili," řekl Vít Rakušan.

Jedničkou na kandidátce je muž, dvojkou žena, stanovili jste si, jaké bude na kandidátce zastoupení žen?
"Vůbec ne a přesto máme na kandidátce velké zastoupení žen. Nesledovali jsme ani zastoupení kandidátů podle věku. Jediné, co bylo pro nás důležité, aby na kandidátce byli zástupci ze všech okresů. Středočeský kraj nemá své krajské město a tak  krajský úřad, není umístěný  na jeho území  a to z našeho kraje dělá trochu pro volby a jeho strategii komplikovaný kraj."

SANEP: V krajských volbách by zvítězila ČSSD

Koho považujete ve Středočeském kraji za silného soupeře?

"Já bych to místo odpovědi otočil. My hlavně hledíme na sebe a hledáme cestu, jak s naším programem a kandidáty seznámit, co nejvíce Středočechů. Ostatní strany a hnutí nepovažujeme za soupeře. Jako hnutí bychom nespolupracovali jedině s KSČM a proto si také přejeme  tuto současnou koalici ČSSD a KSČM  v kraji rozbít."

Budou ve volbách hrát velkou roli celostátní témata?
"Těžko říci. Nemyslím si, že by letos hrály hlavní roli. Nějak se tím moc nezabýváme, neboť nemáme ani prostředky na to, abychom oblepili celou republiku  plakáty s portréty našich kandidátu v  bílých košilích společně s  předsedou hnutí  tak, jak to učinilo při posledních volbách jiné hnutí."

Starosty ve Středočeském kraji vede Rakušan, což pro ty, co vás neznají, může vypadat, že máte v čele kandidátky cizince?
"A to si představte, že jsem původním povolám pedagog a dodnes stále učím. Mám pár hodin výuky  na střední škole v Kutné Hoře a protože jsem Rakušan, tak učím němčinu."

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)