Svátek má: Slavomír

Politika

Velikost textu:

DT: Putin chce zničit NATO a syrský konflikt mu dává příležitost

DT: Putin chce zničit NATO a syrský konflikt mu dává příležitost

Tragédie v Aleppu hrozí přerůst v ozbrojený konflikt mezi Ruskem a Tureckem, tvrdí novinář Daily Telegraph David Blair a rozvíjí strašidelný scénář pod uvedeným titulkem.

Ilustrační foto
16.únor 2016 - 01:13

Turecko - člen NATO, počítá s podporou spojenců, takže NATO by muselo rozhodnout - zda se má vést válku s Ruskem, anebo zpochybnit Smlouvu o kolektivní bezpečnosti.

Autor článku  zarámoval své představy o „vraždění Syřanů krví nasáklým diktátorem Asadem“ v Aleppu, a nelegální invazí (tuto definici samozřejmě novinář vynechává) Turecka do Sýrie a odvetné nálety Ruska, což odstartuje možný střet NATO a Ruska. Ve svém článku se ani jednou nezmínil o Kurdech a jejich brutálním potlačování Erdoganem, ani o možné příčině turecké invaze. Materiál, vzhledem k podivnému řazení událostí a jednostrannost, vystihuje napětí, které nyní na Západě panuje po vojenských úspěších vládních vojsk v Sýrii.

Turecko Kurdům v Sýrii: Opusťte své pozice! Kurdové: Nikdy!
 
Rozvíjející se tragédie okolo Aleppa představuje přímou hrozbu pro evropskou bezpečnost, neboť se zvyšuje riziko přímého konfliktu mezi NATO a Ruskem, tvrdí Daily Telegraph.

Neměli bychom zapomínat, že Turecko je rovněž členem NATO. V případě, že prezident  Erdogana pošle do Sýrie vojáky – jak již dlouho sliboval – je velmi dobrou šanci, že Rusko bude reagovat nálety na tureckou armádu, uvedl Blair.

Reportér Daily Telegraph David Blair naznačuje v dalším scénáři, že následujícím krokem Turecka by mohlo být rozmístění vojenských letadel, aby ochránily své pozemní jednotky. Pak by bylo sestřeleno několik MiGů, a Rusko by okamžitě udeřilo na leteckou základnu v Turecku ve snaze pomstít se.

Po tom Erdogan by jistě řekl, že Turecko zažilo agresi ze strany Ruska, a bude vyžadovat pomoc od spojenců v souladu s pátým článku Smlouvy o Severoatlantické alianci, který zní: „ozbrojený útok proti jednomu" členu NATO „bude považován za útok proti všem".

V tomto případě bude muset NATO bojovat s Ruskem, nebo zpochybnit Smlouvu o kolektivní bezpečnosti.

Nedosti na tom, autor vyvozuje, že dosud „neislámské“ povstalecké skupiny v Aleppu se mohou pod tlakem přidat k Islámskému státu. Ten by by byl druhým vítězem blížícího se vítězství Asada. Ale Evropa by se pak musela vypořádat s ještě větším nebezpečím terorismu, uzavírá David Blair.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)