Svátek má: Brigita

Politika

Velikost textu:

DW: Evropská solidarita je v troskách „německou arogancí" Merkelové

DW: Evropská solidarita je v troskách „německou arogancí" Merkelové

Německá kancléřka dramaticky ztratila v Evropě důvěryhodnost. Svojí pozicí v migrační krizi se  Angela Merkelová postavila proti samotné Evropské unii, píše německé vydání Deutsche Welle.

Angela Merkelová, německá kancléřka
31.říjen 2015 - 20:02

Německá kancléřka Angela Merkelová za situace migrační krize stále trvá na rozhodnutí, které jsou příčinou nelítostné kritiky jak uvnitř Německa, tak v Evropské unii, píše Deutsche Welle. Už případ zadluženého Řecka a postoj kancléřky vedl k tomu, že dramaticky ztratila v Evropě svoji prestiž.

Od začátku Merkelová způsobila hodně zmatků slogany „Neexistuje žádný horní limit!“ pro počty uprchlíků, "Můžeme to udělat!". Následně řekla, že považuje posílení vnitřních hranic nejen za zbytečné, ale i zavrženíhodné opatření. Na obvinění ze ztráty kontroly nad situací, kancléřka krčí rameny. K dovršení všeho si udělala selfie obrázky s uprchlíky, na nichž Merkelová vypadá mimořádně šťastně a radostně, jako by všechny migranty zvala do své země.

A je to tu zase – německá arogance – i když v boji za vznešené cíle, uvedly tvrdě Deutsche Welle. Na všechny alternativy evropských kolegů reaguje Merkelová ledovými poznámkami. Jejích nemnoho přívrženců, jako je například francouzský prezident Hollande, ji podporují pouze verbálně, a maďarský premiér Viktor Orbán otevřeně prohlásil, že tok uprchlíků je „problém Německa" a uzavřel hranice své země. Po posunu Polska doprava, nelze čekat žádné ústupky. Takže z evropské solidarity, kterou kancléřka tak hájila, nic nezbylo - každý se snaží zachránit sám sebe, pokud je to nutné, tak i na úkor sousedů.

Financial Times: Zlatá éra "mutti" Merkelové je u konce

Zároveň Merkelová tvrdí, že evropské země by měly nést svůj díl odpovědnosti za migrační krizi. Ale nelze zapomenout, že vina kancléřky za zhoršení situace je zřejmě větší, než u kohokoliv jiného. Merkelová se snaží rozložit odpovědnost na další země proti jejich vůli, zdůraznil DW.

Kancléřka může být přesvědčena o vlastní pravdě, ale jen zhoršuje své izolované postavení. Svými představami o neomezeném přijímání uprchlíků, pak od sebe odhání jak příznivce uvnitř země, tak v evropském společenství, uzavírá Deutsche Welle.

(kou, prvnizpravy.cz, dw.com, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: