Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

DW: Příští dny mohou rozhodnout o osudu Merkelové!

DW: Příští dny mohou rozhodnout o osudu Merkelové!

Země EU na nadcházejícím summitu v Berlíně mohou odmítnout kurs Berlína na řešení problému migrace pomocí Turecka. Pak by Schengenu hrozilo zhroucení, a kancléřka Angela Merkelová by mohla rezignovat.

Angela Merkelová, německá kancléřka
19.únor 2016 - 01:11

Summit EU se bude konat v Bruselu ve dnech 18. a 19. února a bude věnován rovněž migrační krizi, což by mohlo být rozhodující pro německou kancléřkou Angelou Merkelovou, píše Deutsche Welle.

Podle pozorovatelů budou příští dny pro Německo „nejzávažnější" od doby sjednocení východního a západního Německa, a dokonce od konce druhé světové války. Přitom pozice kancléřky nebyla nikdy tak vratká: vůči migrační politice Angely Merkelové přibývá nepřátel jak v Evropské unii, tak ve vlastní zemi.

„K rozdělení Evropské unie ve skutečnosti již došlo," tvrdí se v článku. Maďarsko, Polsko, Česká republika a Slovensko se reálně dohodly na uzavření hranice mezi Makedonií a Bulharskem na jedné straně a Řeckem na straně druhé. Rakousko a Švédsko zpřísnily kontroly na hranicích, zatímco Francie řekla, že není připravena přijmout dohodnutý počet uprchlíků.

Berlín je vědom toho, že v takových podmínkách nalézt řešení přijatelné pro všechny je nemožné. Ve svém středečním projevu v Bundestagu Merkelová zdůraznila, že summit EU nebude o rozdělení uprchlíků, ale o tom, zda se má vyřešit problém s pomocí Turecka.

DWN: Erdoganova blahosklonnost je poslední nadějí Merkelové


Kancléřka chce dosáhnout, aby se problém migrace rozhodl nikoliv uzavřením hranic v rámci EU, ale po dohodě s Ankarou. Uprchlíci se mají umístit na tureckém území, a někteří z nich budou legálně dopraveni do Evropy. Nicméně, většina pozorovatelů, podle DW, označila misi Merkelové za nemožný úkol vzhledem ke sporům a vzájemné nedůvěře mezi EU a Tureckem.

V takovém případě, pokud iniciativa kancléřky selže, se německé ministerstvo vnitra, poznamenala  DW, již připravuje k uzavření německé hranice v noci z 19. na 20. února, zpočátku na dobu dvou týdnů. „Takové opatření bude moci Merkelová odůvodnit tím, že dělala, co bylo možné v jejích silách, ale že nyní jí už nic nezbývá," konstatuje článek.

V tomto případě je zhroucení Schengenské dohody nevyhnutelné, píše DW.

Je také možné, že v případě, že se tentokrát v Bruselu nedosáhne dohody, bude nutné svolat další vrcholové jednání na příští týden.

V Bundestagu rezignaci kancléřky nevylučuji. Poslanci připomínají, že Merkelová „vždycky říkala, že by nedopustila takovou situaci, kdy Helmut Kohl prohrál ve volbách, a aby se zabránilo takovému scénáři, raději rezignuje". Volby ve třech spolkových zemích se budou konat v polovině března, a strana Merkelové - Křesťansko-demokratická unie (CDU) se vystavuje riziku ztráty, kdy odpovědnost leží na kancléřce.

(kou, prvnizpravy.cz, dw.de, foto: arch.)