Svátek má: Slavomír

Politika

Velikost textu:

DW varuje: Západ zasílá Ukrajině osudový signál

DW varuje: Západ zasílá Ukrajině osudový signál

Politické spory uvnitř vládnoucí koalice na Ukrajině jsou důsledkem korupce, v níž se topí ukrajinská vláda, a pokusy změnit tento systém se obvykle nepodařilo, píše šéf ukrajinského vydání DW.

Arsenij Jaceňuk, ukrajinský premiér
13.únor 2016 - 01:13

Dva roky po státním převratu na Ukrajině ztrácejí reformátoři ve vládě „naději na jakoukoliv změnu v ukrajinské systému," říká šéf ukrajinského vydání DW Brend Johann. Rezignaci ministra hospodářství Aivaras Abromavičiuse označil za „fatální signál", který může nakonec vést ke ztrátě důvěry Západu vůči ukrajinské vládě.

„Mezinárodní odezva je kritická: deset vyslanců západních zemí okamžitě ostře vyjádřilo  „hluboké zklamání" v souvislosti s rezignací ministra.Šéfka MMF také vyjádřila obavu, a s největší pravděpodobností MMF pozastaví výplatu další tranše finanční pomoci Ukrajině dokud nebude jasné jak bude pokračovat vývoj politických událostí v zemi," píše Johann.

WP: Ministr Abromavičius obvinil Porošenka z podpory korupce

Podle jeho názoru tato reakce ukazuje, že západní politici pochybují o tom, že Ukrajina má v úmyslu provést reformy.

„Ale důvěra Západu se může velmi snadno ztratit," varuje editor DW.

Zároveň poukazuje na to, že dva roky po době Majdanu je jednomyslnost prosadit reformy na Ukrajině nenávratně pryč.

„Politické rozdíly uvnitř vládnoucí koalice, to je jen další důsledek pokračujícího vlivu navzájem propojených klanů v politice a ekonomice, u nichž ty hlavní jsou jejich vlastní - zejména finanční - zájmy. Proto doposud všechny pokusy o změnu základů tohoto systému na Ukrajině skončily krachem," dodal autor.

(kou, prvnizpravy.cz, dw.com, foto: arch.)