Svátek má: Slavomír

Politika

Velikost textu:

DWN: Erdoganova blahosklonnost je poslední nadějí Merkelové

DWN: Erdoganova blahosklonnost je poslední nadějí Merkelové

Připravenost Merkelové mobilizovat NATO hlídat turecké vody v Egejském moři je symbolické gesto, jímž chce uklidnit Erdogana, napsal německý deník Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Angela Merkelová, německá kancléřka
11.únor 2016 - 22:02

Angela Merkelová se snaží, aby nezkazila vztahy s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, neboť je její „poslední nadějí", píše DWN.

„Největší - a zřejmě poslední – naděje Merkelové, že lze krizi uprchlíků v Evropě dostat pod kontrolu, aniž by se uzavřely hranice, je založena na dobré vůli tureckého vůdce," míní tisk.

To je důvod, proč v průběhu své nedávné návštěvy Turecka přislíbila mobilizovat síly NATO k hlídkování ve vodách turecké hranice se Sýrií v Egejském moři. Lodě aliance budou muset sledovat pohyb migrantů a zapojit do doje s pašeráky.

„Problém ale je tento: NATO je vojenská aliance, nikoli Armáda spásy," zdůrazňuje DWN.

Erdogan žádá po Západu podporu pro činnost Ankary v Sýrii, ale padl na špatné karty: Spojené státy a Rusko jsou na straně Kurdů, která turecký prezident nazývá „teroristy". Kromě toho generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dal dříve najevo, že pro pozemní operace v Sýrii nemá aliance žádné plány.

Z tohoto důvodu se Merkelová rozhodl uklidnit Erdogana bezcenným symbolickým gestem v podobě hlídek v Egejském moři, tvrdí autor článku.

„Vojensky NATO Ergodana nepodpoří. Nicméně chtějí evropští politici chtějí udělat vše, aby ho nerozlobili,“ napsal DWN.

Erdogan: Jaké tři miliardy? Chci 30 miliard od EU!

Začátkem tohoto týdne Der Spiegel s odkazem na přepis jednání v Antalyi informoval o Erdoganových hrozbách Evropské unii. Turecký prezident řekl, že nasměruje uprchlíky do Evropy, pokud nedostane „více peněz" jako součást transakce uzavřené s EU.

Kromě toho Erdogan vystoupil i proti Spojeným státům kvůli jejich podpoře Kurdům, řka: Američané tím podpořili teroristy a jsou zodpovědní za „moře krve" v tomto regionu.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)