Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

DWN: Západ se tak bojí Ruska, že zapomněl na Islámský stát

DWN: Západ se tak bojí Ruska, že zapomněl na Islámský stát

Úspěchy Moskvy a Damašku u Aleppa mohou vést k bodu zvratu v občanské válce a vytvořit z Ruska klíčovou sílu v regionu. Předvídaje tento vývoj západní vůdci a jejich spojenci směřují k zoufalým opatřením.

Saúdská armáda bude bojovat s kým proti komu?
11.únor 2016 - 18:01

Západ podporuje vstup Saúdské Arábie do syrského konfliktu, i když to posílí postavení teroristů, protože se vyděsil posílením ruského vlivu v této oblasti, píše německý list Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Saúdská Arábie oznámila, že je připravena vyslat pozemní armádu vojáky do Sýrie. Její spojenec, Spojené státy, vyjádřil svůj souhlas - není to tak dávno, kdy Washington sám kritizoval státy Perského zálivu za nedostatečnou účast v boji proti IS v regionu. Ve skutečnosti ale Saúdové chtějí vstoupit do Sýrie přímo s opačnými záměry: protože jejich hlavním cílem je svrhnout Asadův režim, budou aktivně podporovat povstalecké skupiny, a to i v případě, že se ukáže, že jsou teroristické, uvedly noviny.

Spojené státy vědí o skutečných plánech Saúdů, ale nevykazují nijaké znepokojení. Největší obavy z Bílého domu za poslední roky vyvolává je úspěch ruských operací, a nyní se zdá, že jsou USA připraveny použít všechny možné prostředky, aby zabránily hrát Rusku klíčovou roli v tomto regionu, píše autor.

Stratfor: „Nové tváře“ zřejmě syrskou válku neukončí

Společně Moskva a Damašek učinili významný průlom u Aleppa. Osvobození města se stane mezníkem v občanské válce a znovu redefinovat poměr sil v regionu.Proto západní země rychle odsoudily činy Kremlu. Zejména německá kancléřka Angela Merkelová obvinila Rusko, aniž by poskytla konkrétní důkaz, že jeho akce vedly ke zvýšenému toku uprchlíků. Takové výroky jsou bez jakéhokoli faktického základu, protože většina lidí nadále utíká, aby se zachránila před brutalitou teroristických skupin, zdůrazňuje publikace. List rovněž poukazuje na to, že z Turecka pronikají do Sýrie militanti z An-Nusra a Kurdové jako "vracející se" uprchlíci. Dokud bojovali proti Asadovi, tak to Turecku nevadilo, ale na svém území je nechce, tvrdí diplomaté EU, odkázal se list na agenturu Reuters.

Mezitím rozvědka americké armády varovala, že počet a intenzita útoků Islámského státu se může  v blízké budoucnosti zvýšit. Rostoucí úroveň teroristické hrozby vyžaduje zvýšenou spolupráci mezi všemi zeměmi. Místo toho, západní představitelé stále častěji vyzývají k mobilizaci sil NATO a postupovat společně se Saúdskou Arábií. Což se může rozvinout do nebezpečné konfrontace se silami Asada a Ruska, varuje autor materiálu.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)