Svátek má: Slavomír

Politika

Velikost textu:

Erdogan cítí, že ho USA nechaly na holičkách a zuří

Erdogan cítí, že ho USA nechaly na holičkách a zuří

Nedávné události v Sýrii se staly osudnými pro středovýchodní politiku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, zničily všechny jeho plány a navíc pohádal se svými spojenci, tvrdí americké médium.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
15.únor 2016 - 18:01

Sázeje na svržení Asada v naději na pokračující podporu Spojených států, si prezident Turecka Recep Tayyip Erdoğan neuvědomil, že se situace může změnit a obrátit proti němu, uvedlo Public Radio International (PRI).

Po dlouhou dobu bylo plánem Washingtonu rozhodně dosáhnout svržení Asada jakýmikoli prostředky, a to i v případě, že bude podporovat povstalce nebo postupně zvyšováním tlaku v průběhu jednání OSN. Nicméně je tento plán nyní zpochybněn, a to zejména poté, co provedly impozantní průlom v Aleppu minulý týden vládní síly s podporou ruského ltectva, píší na své internetové stránce PRI.

Erdogan chce, aby Spojené státy zaujaly tvrdý postoj k Sýrii, zastavily ruskou operaci a neumožnily rebelům v Aleppu konečně kapitulovat, uvedl Josh Landis, ředitel Centra pro studium Blízkého východu na University of Oklahoma.

„Turecko cítí, že se Spojené státy a Evropa od ní odvrátily, a jako výsledek jeho krátkozraké politice na Středním východě zůstává na holičkách." Washington se v Sýrii ocitl „mimo hru" v Sýrii, když umožnil Rusku hrát klíčovou roli v konfliktu a nakonec vytvořit nejvýhodnější situaci v regionu, poznamenal Landis.

Americká rozvědka: Ruské letectvo kompletně zničilo kalkuly USA v Sýrii

„Turecko zuří, protože vkládalo velké naděje do syrských rebelů. Bylo si jisté, že Spojené státyho  podpořit ji ve snaze svrhnout Asada. Ale teď všechno směřuje k tomu, že syrský prezident možná bude schopen dobýt zemi a nastolit svou autoritu."

V tomto případě jsou syrští Kurdové, kteří nejvíce znepokojují Erdogana, budou mít patrona v Damašku a získají významný stupeň autonomie, což ohrozí prezidentův režim v Turecku, uzavírá analytik.

(kou, prvnizpravy.cz, při.org, foto: arch.)