Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Erdogan označil dohodu o Sýrii za „nespravedlivou"

Erdogan označil dohodu o Sýrii za „nespravedlivou"

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že dohoda o příměří v Sýrii je vytvořena „nespravedlivě", protože nebere v úvahu názory Ankary.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
26.únor 2016 - 01:11

Erdogan obvinil západní země, jakož i Rusko a Írán, z prosazování svých vlastních zájmů v Sýrii. Podle něj navrhovaný plán o příměří nejvíce hraje do karet syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, a Turecko je stále více rozčarované.

„Západ, Spojené státy, Rusko, Írán, Evropská unie a OSN, už bohužel nestojí na ochraně lidských hodnot," cituje portál newsru.com agenturu Reuters z Erdoganova prohlášení pro tureckou celostátní televizi. Podle něj uvedení účastníci sledují své vlastní zájmy, a přímo či nepřímo povolili Asadově režimu a jeho patronům zabít téměř půl milionu nevinných civilistů.

V komentáři k plánům na příměří v Sýrii turecký prezident řekl, že Rusko využívá boj proti terorismu jako záminku pro „brutální útok" na „umírněnou“ syrskou opozici. „Obáváme se, že plameny války, pronásledující nevinné lidí, nikdy neuhasne," zdůraznil.

HuffPost: Turecko má šanci změnit syrský konflikt v katastrofu


Dále zopakoval, že Ankara považuje syrské kurdské povstalecké milice za nepřátelské síly, protože má silné vazby na PKK, která tři desetiletí podporovala povstání se snahou vyhlásit kurdskou autonomii v Turecku. Erdogan opět vyzval Washington, aby rozhodl, kdo jsou jeho spojenci - Turecko nebo kurdské milice.

„Pokud pro Islámský stát a Frontu an-Nusrá neplatí příměří, potom by kurdské skupiny Demokratická unie a Jednotky lidové ochrany měly být rovněž mimo příměří," citovala Erdogana agentura Interfax.

Podle tureckého prezidenta by kurdské strany měly být „vyloučeny z procesu příměří," řekl. Zároveň Erdogan trval na tom, aby se během rozhovorů braly v ohled zájmy Turecka „jako země nejvíce ovlivněné tím, co se děje v Sýrii". Turecký vůdce rovněž varovně prohlásil, že ruská vojenská letadla i nadále porušují vzdušný prostor Turecka.

Rusko reagovalo prohlášením mluvčího ministerstva obrany Igora Konašenka, že naopak Turecko stále pokračuje v ostřelování přihraničních obydlených oblastí Sýrie.

 „Turecko pokračuje v palbě svých velkorážných děl na syrské hraniční osady," řekl.

„Selektivní slepota k těmto skutečnostem předních západních médií a organizací na ochranu lidských práv je  přinejmenším," uvedl dále generál. „Místo toho, aby nás nepodloženě obviňovali z nevybíravých útoků, vyzývám Amnesty International, Human Rights Watch, Lékaře bez hranic oficiálně posoudit trestnou činnost tureckých ozbrojených sil," dodal zástupce ruské armády.

(kou, prvnizpravy.cz, newsru.com, foto: arch.)