Svátek má: Vladislav

Politika

Velikost textu:

Erdogan: Teroristé válčí proti Turecku ruskými zbraněmi!

Erdogan: Teroristé válčí proti Turecku ruskými zbraněmi!

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se rozohnil vůči západním zemím a Rusku, a obvinil je z toho, že nechtějí bojovat proti Kurdům v Sýrii.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
4.únor 2016 - 18:00

Ankara je přesvědčena, že to souvisí s Kurdy v Turecku a jejich zapojením do terorismu, píše Hurriyet Daily News. Zejména při protiteroristických operacích v oblastech hraničících se Sýrií bylo zabaveno množství ruských zbraní.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil jak západní spojence, tak i Rusko z absence vážné snahy bojovat proti globálnímu terorismu a z „dvojího metru", napsal deník Hürriyet Daily News. Přičemž upozornil na skutečnost, že všechny zbraně zabavené během protiteroristických operací v jihovýchodní Anatolii, byly ruského původu.

"Již dříve jsme mluvili se Západem ohledně IS a varovali ho, že by neměly být dodávány zbraně straně  Demokratická unie (PYD). A co nám odpovídá? Že PYD a kurdské Jednotky lidové obrany  (YPG) bojují s Islámským státem. „V té době jsme jim řekli, že Rusové také bojují. Takže označíme Rusko za dobré? Lidé na Západě dělají velkou chybu s PYD. Mluví o „dobrých teroristech" a „špatných" teroristech," řekl turecký vůdce.
 
Doufá, že pokud EU a Spojené státy považují za teroristickou kurdské hnutí v Turecku Stranu pracujících Kurdistánu (PKK), potom musí být i kurdské organizace v Sýrie - PYD a YPG  rovněž označeny za teroristické.

NYT: Erdogan? Nejhorší obavy se naplnily! 

Erdogan zároveň poukázal na to, že koaliční síly by měly následovat příkladu Ruska, pokud jde o jeho odhodlání udržet u moci Bašara  Asada. S ohledem na vztahy mezi Ankarou a Moskvou, turecký prezident řekl, že Rusko dělá chybu, když provádí agresívní politiku. Dodal, že se Turecko v této souvislosti chová opatrně a že se „nebude poddávat provokacím".

Jistě by to byla zajímavá slova. Až na to, že se Erdogan sám rozhodl přerušit příměří s tureckými Kurdy a začít onu „protiteroristickou operaci“, jejíž charakter má spíše státněteroristickou podobu akcí proti vlastnímu obyvatelstvu. Až na to, že fanaticky upírá Kurdům právo na autonomii. Až na to že vojensky zasahuje proti Kurdům nejen v Sýrii, ale také válečným tažením do suverenního Iráku. Také by na hlavu Ergogana nesmělo padat, že Turecko podporovalo ať už přímo či nepřímo islamistické teroristy včetně čilého obchodu s ukradenou ropu a cennostmi v Sýrii. A v neposlední řadě se opatrností dá jen obtížně vysvětlit sestřelení ruského Su-24, které neslo všechny prvky předem připravené provokace.

(kou, prvnizpravy.cz, hurrietdailynews.com, foto: arch.)