Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Erdogan vyzval USA, aby si vybraly mezi Tureckem a Kurdy

Erdogan vyzval USA, aby si vybraly mezi Tureckem a Kurdy

Vůdce Turecka Recep Tayyip Erdogan vyzval Washington, aby si vybral mezi Tureckem a Kurdy. Turecký prezident to prohlásil poté, co Obamův vyslanec navštívil Kurdy ovládané město v Sýrii.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
8.únor 2016 - 22:04

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval Washington, aby zvolil za spojence buď Turecko, nebo syrskou kurdskou stranu Demokratickou unii (PYD), informuje portál rbc.ru s odkazem Associated Press.

„Jak vám můžeme věřit? Kdo jsou vaši partneři - my nebo teroristi v Kobani?" řekl Erdogan.

Prohlášení Erdogana bylo učiněno týden poté, co vyslanec amerického prezidenta Brett Makgark navštívil syrské město Kobani, které ovládá PYD.

Syrská kurdská Demokratická unie je Ankarou považována za teroristickou organizaci, stejně jako Kurdská strana pracujících (PKK). Turecko je přesvědčeno, že tyto organizace spolu úzce spolupracují. Washington zase tyto dvě organizace vyděluje a poskytuje podporu válčícími Kurdům v Sýrii.

Erdogan: Teroristé válčí proti Turecku ruskými zbraněmi!

Kurdští rebelové v únoru 2015 vyhnali Islámský stát z Kobani na hranici s Tureckem v Ankara se, podle portálu, začala obávat zvýšeného úsilí Kurdů na svém vlastním území. Erdogan porušil nepsané příměří s PKK, a podnikl několik velkých speciální operaci proti podzemí, během nichž bylo jen od loňského léta zabito 257 tureckých policistů a vojáků. Kurdské ztráty jsou mnohem vyšší.

Turecko se také nejednou stavělo proti účasti syrských Kurdů v jednáních o Sýrii v Ženevě. Rusko naopak podporuje účast Kurdů na těchto jednáních.

(kou, prvnizpravy.cz, rbc.ru, foto: arch.)