Svátek má: Ilona

Politika

Velikost textu:

Erik Best: My milujeme Slávka Sobotku!

Erik Best: My milujeme Slávka Sobotku!

Představte si, že by v sobotu uspořádali demonstraci na podporu Bohuslava Sobotky a nikdo by nepřišel. Nebo že by se demonstrace zúčastnila pouze horda komparsistů placených jistou PR agenturou.

Erik Best
4.únor 2016 - 01:12

Nebo by to bylo ještě horší a událost by si ukradli příznivci Miloše Zemana vydávající se za Sobotkovy podporovatele, píše v glose na svém webu Erik Best a pokračuje.

Demonstranti by začali zpívat píseň Karla Kryla „Demokracie rozkvétá“  a vztyčili by transparenty s hesly jako „Podporujeme Sobotkovu privatizaci OKD“, „Slávku, nech Kellnera vybírat mýtné“, „Další miliardu pro Škodu Transportation“ nebo „Radek Pokorný místopředsedou ČSSD“.

Už jste si udělali obrázek?

Od té doby, co se stovky lidí nechaly zmanipulovat Sobotkovou PR mašinérií, aby v říjnu 2013 protestovaly proti lánskému puči, se mnohé změnilo. Kdyby si lidé museli vybrat mezi Sobotkou a Zemanem, značná část by si stále vybrala Sobotku. To ale neznamená, že všichni aktivně podporují jeho styl kmotrovské politiky, končí glosu Erik Best

Žantovský: Kalašnikov jako ústavní inspirace

Členové ČSSD: Zeman se snaží stranu znovu rozdělit a oslabit

Prezident Miloš Zeman se podle některých předních sociálních demokratů snaží stranu znovu rozdělit a oslabit před podzimními krajskými a senátními volbami. Řekli to ČTK v reakci na Zemanovu kritiku premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky. Hlava státu si podle nich vyřizuje účty a vměšuje se do věcí, které jí nepřísluší. ČSSD by si to prý neměla nechat líbit.

Prezident Sobotku kritizoval už v minulosti, v posledních dnech tak ale učinil hned několikrát. V jednom z rozhovorů prohlásil, že Sobotka škodí sociální demokracii, v dalším zase vyjádřil lítost nad tím, že neumětelové přivádějí sociální demokracii do nižších pater politického vlivu.

"V každém případě bude polemika Sobotky a Zemana sociální demokracii dále oslabovat.  Je to cesta do pekel. Oslabení ČSSD koneckonců neposlouží ani Zemanově pidistraně SPO, která namísto předchozích 1,2 % hlasů bude mít v těch příštích  volbách třeba 1,5 %, a sociálnědemokratické hlasy jaksi volně přejdou k hnutí ANO, ke STAN a také ke komunistům.

Je potřeba říci, že pokud Zeman hovoří o Sobotkově neumětelství, tak má do značné míry pravdu. Ale pokud jde o výkon ČSSD v letošních  krajských volbách, který očekávám někde mezi 13–15 % hlasů, tak je výkonem, který plně odpovídá volebnímu výsledku dosaženému v krajských volbách v zemanovských časech. Ta laťka, nastavená, nebo jak se česky říká, benchmark nastavený ve volebních výsledcích 2006 (32,32 % ve sněmovních volbách) a v roce 2008 v krajských volbách (35,85 %), či 23 mandátů v senátních volbách, je prostě s jedním i druhým typem politiky nedosažitelný," napsal v komentáři expředseda ČSSD Jiří Paroubek..

(rp,prvnizpravy.cz,finalword,foto:arch.)