Svátek má: Dana

Politika

Velikost textu:

EU nenávidí protiruské sankce, ale prodlouží je kvůli USA

EU nenávidí protiruské sankce, ale prodlouží je kvůli USA

Evropská unie se chystá prodloužit sankce proti Rusku o šest měsíců. Navzdory skutečnosti, že řada zemí EU nepodporuje toto rozhodnutí, je nepravděpodobné, že bude blokováno, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Ilustrační foto
16.prosinec 2015 - 21:03

Místo toho, aby sledovaly své zájmy, jsou evropské státy nuceny v řadě za Angelou Merkelovou dělat to, co jim řekne Washington.

Při oznámení, že summit EU bude diskutovat prodloužení ekonomických sankcí proti Rusku, Federica Mogheriniová se snažila bagatelizovat význam této události, poukazuje Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Podle ní, žádný z členských států není vážně proti sankcím a jejich prodloužení o šest měsíců. Přičemž Itálie už jednou zabránila rozhodnutí o prodloužení represivních opatření, a požadovala, aby se rozhodlo na vyšší úrovni.

„Sankce nenávidí v mnoha zemích," poznamenaly noviny. Zvýšily úroveň nezaměstnanosti, ale o tom mluvit oficiálně je nemožné, i když ekonomiky jednotlivých zemí v takovém případě utrpěly škody kvůli členství v EU, zdůraznil autor článku. Jak deník připomíná, většina států EU zpočátku odmítla sankce, ale americký viceprezident Joe Biden veřejně prohlásil, že USA přinutí Evropskou unii k účasti.
 
Ve skutečnosti si mnoho států tajně brousí na sankce zuby, protože způsobily značné škody na jejich ekonomikám. Itálii ohrožuje ekonomický katastrofa, Řecko byla vždy proti sankcím, Maďarsko bojuje s EU kvůli energetické politice, a vážné ztráty utrpělo Rakousko. Francouzi se přizpůsobili, zároveň podporující sankce a pokračující v zákulisním obchodu Rusy, a nyní se všichni stali partnery v Sýrii. Dokonce i němečtí průmyslníci oponují politice Merkelové ve vztahu k protiruským sankcím, poukázaly noviny.

Zacharová: Zábavná schizofrenie EU k Rusku 

Jak připomíná autor článku, důvodem pro zavedení sankcí sloužil incident s sestřelením civilního letadla MH 17, ačkoli ještě není prokázáno, že tragédie byla způsobena Ruskem. Současně EU financuje vládu v Kyjevě, která má alespoň částečně vinu na tom, co se stalo, protože neuzavřelo svůj vzdušný prostor pro civilní lety, zdůrazňuje publikace.
 
Italský ministr zahraničních věcí  se domnívá, a to navzdory odporu některých zemí EU, že prodloužení sankcí je uzavřené téma. Podle jeho názoru se nikdo proti represivním opatřením nepostavil, takže velká debata o této otázce nebude.
 
V článku se píše, německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier má v úmyslu informovat své kolegy o tom, jak naplnit dohodu z Minsku. Podle něj minulý týden bylo zastavení palby porušeno, ale nyní je opět situace klidnější. V Bruselu Steinmeier poznamenal, že se v současné době EU zaměří na přípravu právního rámce pro volby, které se budou konat na jaře. „Je zajímavé, že o sankcích Steinmeier nic neříkal," uvedl Deutsche Wirtschafts Nachrichten.
 
Každý členský stát by mohl zablokovat rozhodnutí o sankcích, využitím práva veta, ale to se pravděpodobně nestane, konstatuje autor. Všechny členské státy EU buď trpí výrazným ekonomickým tlakem, nebo mají příliš slabé vlády, jako například Rakousko. Kromě toho se všechny země EU snaží zůstat stranou, aby nedošlo ke kritice ze strany Angely Merkelové, který favorizuje prodloužení sankcí, protože chce potěšit Spojené státy, píše DWN
 
„Evropská unie hraje v tomto procesu nepříjemnou roli,“ uvedl autor.  „Ta nereprezentuje zájmy všech států, ale dělá to, co požadují USA." Navíc předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker opět využívá lži jako zbraň: před pár týdny řekl, že by EU měla usilovat o normalizaci vztahů s Ruskem. Očividně proto, že se snažil získat čas, dovozuje německý novinář.
 
Čas na summit EU byl rovněž vybrán záměrně: Před Vánoci se evropské politice nekonají revoluce, podtrhuje Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Jak již bylo uvedeno autorem, důležitá rozhodnutí již byla mnohokrát přijata právě během tohoto období, kdy čas na odpovědnou diskuzi nezbývá: všichni spěchají oslavit Vánoce.

(kou, prvnizpravy.cz, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de, foto: arch.)