Svátek má: Julie

Politika

Velikost textu:

Eurasia Group: Evropa se vzdálí Spojeným státům kvůli Rusku a Číně!

Eurasia Group: Evropa se vzdálí Spojeným státům kvůli Rusku a Číně!

V roce 2016 bude transatlantické spojenectví USA a Evropa nejslabší, než kdy jindy za svoji historii od doby Marshallova plánu, předpokládají odborníci Eurasia Group a centra Carnegie Evropa.

Vztahy Evropy a USA se začnou rozpadat
10.leden 2016 - 01:03

Světové geopolitické změny, strategická slabost evropských lídrů, ponořených hned do několika místních ekonomických a politických krizí, a izolace americké politiky – to jsou tři faktory, podle kterých se historicky silné partnerství Starého a Nového světa mění na „vyprázdněnou unii", tvrdí prognóza poradenské firmy Eurasia Group na rok 2016.

Lídři EG, politologové Cliff Kupchan a Ian Bremmer zaznamenali, že v předvečer prezidentských voleb v USA jde sice do popředí agendy zahraniční politika, ale místo pro transatlantické vztahy v ní není. Proto začnou v průběhu času Evropané pochybovat o americkém vedení, povaze transatlantických vztahů a společných hodnotách, na kterých jsou založeny.

„Překonat dnešní rozpory je mnohem obtížnější: odrážejí hluboký nedostatek důvěry evropské veřejnosti v myšlenku sjednocené Evropy a výhodách globalizace. Tato nejistota se shoduje s nebezpečným procesem eroze transatlantických vztahů," souhlasí s politology Carnegie Evropa  analytička Judy Dempseyová.

Podle ní je idea, na jejím základě se vytvořila Evropské unie, mrtvá – neboli princip otevřených hranic členských států. Samotný koncept sjednocené Evropy zemře, pokud se Starý svět nebude schopen vypořádat s největší výzvou pro kontinent - rozpadem západního liberálního řádu, který se objevil po druhé světové válce a založil princip transatlantické spolupráce.

Telegraph: Úpadek zastihl Západ již v 21.století!

„Evropa je rozdělená, zranitelná a stojí na nejistých nohách. Národní vlády se ubírají v různými směry," uvádí se ve zprávě EG. Odstředivé tendence se jasně projevují na příkladu tří předních evropských zemí - Francie, Německa a Velké Británie, hledající nové partnery se stejnými zájmy.

Paříž je nakloněna spojenectví s Moskvou. Francouzská vláda se domnívá, že terorismus je největší hrozbu pro celý kontinent, a na rozdíl od Američanů, Britů a Němců, je nejvíce aktivní v syrské kampani. Francouzský prezident Francois Hollande spoléhá na Rusko, jako nejdůležitějšího partnera v dosažení hlavního, v pohledu Paříže, cíle pro Evropu - snížení přílivu syrských uprchlíků na hranicích EU. Navíc po teroristických útocích ve francouzském hlavním městě se Hollande neobrátil na NATO s výzvou o kolektivní obraně při útoku na člena aliance, protože by to prakticky znemožnilo spolupráci s Ruskem.

V Berlíně zase chápou, že politika „otevřených dveří" Merkelové bude fungovat pouze tehdy, pokud se sníží proud uprchlíků vstupující na území EU přes Turecko – zemi, která komplikuje život NATO svými akcemi a cíli v Sýrii, tvrdí prognóza. Británie sází na Čínu z ekonomických důvodů: země potřebuje zahraniční investice na rozvoj projektů v oblasti infrastruktury, peníze,  které sama nemůže najít kvůli politice fiskálních úspor. Protiklad aliance Londýna a Pekingu vůči zásadám Transatlantického partnerství v Evropě a Spojených států umocňuje skutečnost, že se Britové se připojili k čínskému projektu Asijské infrastrukturní investiční banky (AIIB), a to navzdory kritice z Washingtonu.

Analytici Eurasia Group v letošním roce očekávají, že tyto faktory ovlivní rozpory transatlantické aliance ohledně konfliktu na Ukrajině, kdy Evropané s menším nadšením než USA přijímají uvalení sankcí proti Rusku. Odborníci se domnívají, že zájmy Francie, obávající se o vlastní bezpečnost, se budou shodovat s proruskými evropskými představiteli, například Viktorem Orbánem a Alexisem Tsiprasem, a vytvoření takového bloku povede ke zrušení evropských sankcí proti Moskvě. Washington by ale tyto kroky nenásledoval.

„V roce 2016 už nebudou transatlantické vztahy hrát rozhodující roli při určování priorit pro evropské a americké politiky," uzavírají experti.

(kou, prvnizpravy.cz,  cosporate.eurasiagoup.net, foto: arch.)