Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

FAZ: Bezpečnostní strategie vehnala Evropu do „sebeizolace"!

FAZ: Bezpečnostní strategie vehnala Evropu do „sebeizolace"!

Bezpečnostní strategie EU přivedla Evropu do sebeizolace, a nyní namísto „okruhu stabilních států" jsou země EU mezi troskami, které zbyly z Ukrajiny, Turecka, Sýrie, Egypta, Libye a dalších zemí, píší německé noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ilustrační foto
29.leden 2016 - 22:02

Podle autora materiálu, jsou kolem Evropy soustředěny „nestabilní" státy, výsídlované a vyčerpané válkami a vnitřními konflikty, což by mohlo mít závažné důsledky pro bezpečnost evropských občanů.

„Tyto okolnosti mají důsledky. - tisíce uprchlíků v Evropě a neustálá hrozba teroristických útoků radikálních islamistů... Ještě před 15 lety mohli Němci navštěvovat bez obav svá oblíbená letoviska v Egyptě, Turecku a Bejrútu. Tyto časy jsou minulosti," konstatovaly FAZ.

Autor rovněž poukazuje na silnou kritiku ze strany předsedy mnichovské bezpečnostní konference Wolfganga Ischingera vůči Západu a jeho bezpečnostních metod.

"Tradiční správci liberálního mezinárodního řádu, zdá se ztrácejí čím dál více víru ve své schopnosti ovlivňovat události," cituje FAZ slova Wolfganga Ischingera.

Situace se zhoršuje nejen vnitřními spory v rámci EU, zejména okolo problematiky řešení imigrační krize, posílení pravicových stran, řecká dluhová krize a hrozba vystoupení Britů z EU, což vrhá do sázky budoucnost Evropské unie.

Zbořil: Podvedená a kolonizovaná Evropa

Smutná je pak statistika pro Evropu neúspěšné bombardování bojovníků teroristické skupiny Islámský stát aliancí pod kontrolou Washingtonu.  

„Více než 35 tisíc bomb a raket a 23 tisíc mrtvých vojáků koalice, nevedly k pádu chalífátu. Naopak, Islámský stát expanduje do Libye a Evropa se bojí útoků vracejících se džihádistů a  příznivců IS,  kteří byli vystaveni propagandě radikálů na internetu," dodal autor článku.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)