Svátek má: Julie

Politika

Velikost textu:

FAZ: Je nepravděpodobné, že kyjevská vláda přežije tento rok

FAZ: Je nepravděpodobné, že kyjevská vláda přežije tento rok

Mnoho ukrajinských občanů pochopilo, že to nejhorší pro zemi teprve přijde a pochybná vláda nedokáže reformovat prohnilý systém, píše německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Přežuje Jaceňukova vláda letošní rok?
6.leden 2016 - 22:05

Nezdá se, že by Ukrajina byla blízko východiska z krize: vláda praská ve švech, potápí se ve vnitřních potyčkách, zatímco zemi řídí oligarchové. A jak se neočekává zlepšení, tak mnozí nevěří, že by vláda v Kyjevě přežila déle, než jen několik měsíců, uvedly Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Dva roky po euromajdanu se na Ukrajině nic nezlepšilo. Bývalý prezident Viktor Janukovyč, který byl viněn za všechny problémy, byl vyhnán, a země byla ponechána sama sobě se „špinavým" systémem. Oligarchové nadále nabývají na síle, financují soukromé armády, a pokud se jim nelíbí ten či onen zákon, pošlou ozbrojené skupiny, aby zabíraly továrny. Neoblíbeného premiéra Jaceňuka pravidelně obviňují, že jedná ve shodě se zločineckými strukturami a spekulanty, líčí noviny katastrofální ukrajinskou realitu.

V rozpoutaném zmatku každý táhne za sebe. Zásada smírného urovnání sporů trvala pouhý rok před tím, než strana Julije Tymošenkové požádala o nové volby. A „neřízená střela“ Saakašvili, který kdysi zastával funkci prezidenta Gruzie, se pravděpodobně snaží využít svou „protikorupční" kampaň, aby se dostal do čela vlády, uvedl autor.

Gallup: Životní úroveň Ukrajinců zlomila všechny rekordy – ty špatné!

„Mnoho občanů, kteří protestovali na Majdanu za reformy v zemi, se obávají, že všechno může skončit stejně jako po „oranžové revoluci z roku 2004, a země se utopí v bažině shnilého starého systému," konstatuje nevesele článek.

To nejhorší pro Ukrajinu ale ještě přijde, a politická nestabilita je poslední věc, kterou si země může dovolit. Její ekonomika, která je zcela závislá na infuzích miliard dolarů z Mezinárodního měnového fondu, klesla v roce 2015 o 10 procent. A jestli Západ chce zastavit únik peněz, měl by zvýšit tlak na Kyjev a donutit ho, aby bojoval proti korupci, uzavírá článek FAZ.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)