Svátek má: Leona

Politika

Velikost textu:

Forbes: Ukrajina musí přestat s pohádkami, jak ji zachrání Západ!

Forbes: Ukrajina musí přestat s pohádkami, jak ji zachrání Západ!

Kyjev by měl přestat věřit v pohádkám, čekajíce na rytíře v lesklé zbroji v podobě Západu, napsal Doug Bandow v článku pro Forbes, vědecký pracovník Cato institutu a bývalý zvláštní asistent prezidenta Ronalda Reagana.

Ilustrační foto
29.březen 2016 - 01:12

V opačném případě, podle jeho názoru, Ukrajina riskuje krach státu.

Řada Ukrajinců čeká na okamžik, kdy je Spojené státy a Evropa zachrání, píše v článku pro Forbes Doug Bandow. Ovšem tvrzení, že tito lidé žijí ve světě fantazie, povede k tomu, že budete označeni za blázna a „Putinovu loutku", uvádí autor. Nicméně, na Ukrajině neměli ztrácet čas, vystupovat jako „princezna v nesnázích", která očekává v podobě Západu „bílého rytíře", a riskuje krach státu.

Západ a Kyjev by měly stavět svoji politiku v reálném světě, nespoléhat se na fantazii, ale pouze na fakta, píše Bandow. Nepříjemnou pravdou je, že pro Spojené státy, Evropu není Ukrajina až tak důležitá. Ekonomické přínosy integrace Ukrajiny do EU budou relativně skromné a projeví se až po mnoha letech. Dnes je Kyjev z ekonomického hlediska černá díra, a Evropané nevykazují zvláštní touhu pomoci Ukrajině, konstatuje..

USA mají dokonce menší zájem v této oblasti, dodal. Jan málokdo z Američanů se zamyslel nad existencí Ukrajiny, kromě emigrantů a neokonzervativců, kteří věří, že by měl být Washington ve válce s jakoukoliv silou, která vzdoruje diktátu Ameriky.

To znamená, že Ukrajina vyvolává soucit, ale ne touhu jednat, ani Spojené státy, ani Evropa nejsou připraveny na sankce, která mohou srazit ruskou ekonomiku, tvrdí expert. Nechtějí válku s Ruskem, a to znamená, že Kyjev je v tom sám. Pokud si vedoucí představitelé Ukrajiny myslí něco jiného, tak jsou bláhoví, napsal Doug Bandow.

Juncker: Ukrajina nebude členem EU a NATO dříve, než za 20 let!


Kromě toho autor doporučuje naslouchat obyvatelům Krymu a dozvědět se, co chtějí. Pro většinu jeho historie byl Krym částí Ruska, a v případě, že většina obyvatel poloostrova chce zůstat v Ruské federaci, měla by být jejich touha respektována, konstatuje.

Stížnosti Západu na ruskou agresi nejsou důvěryhodné, míní odborník. Kromě proruských milicí na Donbasu, na straně Kyjeva vystupují opravdu ošklivé síly - nacionalisti. Přičemž v průběhu let Západ vůbec nezvažoval zájmy ruské národní bezpečnosti. Rozšíření NATO je zjevně namířeno proti Moskvě, a úřady jsou si toho dobře vědomy, pokračuje bývalý zvláštní asistent Ronalda Reagana.

Podle Bandowa to neopravňuje k chování Ruska, ale ruce jsou špinavé u všech, a to zejména v USA, které bombardovaly, napadaly a dělily jiné země, kdykoliv to považovaly za nutné, zcela bez ohledu na zájmy těchto zemí a normy mezinárodního práva. „Pokrytecké stížnosti" Washingtonu na chování ostatních zemích oslabily pouze americkou důvěryhodnost. Jistě pak Moskva nemá důvod brát vážně poučování Washingtonu, míní autor.

Nikdo nevěří, že sankce donutí Moskvu vzdát se Krymu. Ale pokračující konflikt zaručuje, že ponechá Ukrajinu ve finančním, hospodářském a politickém zhroucení, a „zamrzlý konflikt", zničí život celé generaci a ještě další.

Kromě toho, udržování takové ekonomické války "nízké úrovně" proti Rusku, nevyhnutelně odcizí Moskvu od spolupráce se Západem v mnoha důležitých otázkách. Zejména USA potřebují ruskou pomoc v Afghánistánu, Íránu, Severní Koreji a Sýrií, uvedl Doug Bandow. „Konfrontace s Ruskem je politika malicherná a zbytečná," zdůraznil.

„Zapomeňte na všechnu tu pokryteckou rétoriku Washingtonu, Bruselu a různých evropských metropolí. Ukrajina není důležitá. Už není tak důležitá pro Západ, aby přijal něco vážného s cílem zrušit akce Ruska na Krymu a v Donbasu. V zájmu všech stran, včetně Kyjeva, je přizpůsobit svoji politiku reálnému životu. Američané a Evropané nepřijdou zachránit. Je na čase, aby dosáhli dohodu s Ruskem o Ukrajině," uzavírá Bandow.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)