Svátek má: Vladislav

Politika

Velikost textu:

Foreign Policy: Nyní každý ví, kdo vlastně ovládá Ukrajinu!

Foreign Policy: Nyní každý ví, kdo vlastně ovládá Ukrajinu!

Selhání hlasování v parlamentu o odvolání vlády Arsenije Jaceňuka ponechalo všechny „s otevřenou pusou."

Arsenij Jaceňuk, ukrajinský premiér
19.únor 2016 - 18:01

Ukrajinští oligarchové, kteří uhráli největší vítězství od časů euromajdanu, ukázali, že oni jsou hlavní politickou silou na Ukrajině, píše Froreign Policy.

Otevřený konflikt mezi ukrajinskou elitou tento týden ukázal, že země je stále řízena oligarchy, konstatuje americký časopis Foreign Policy.

V úterý, několik hodin před hlasováním v Nejvyšší radě o odstoupení kabinetu, byla většina Ukrajinců přesvědčena, že vláda Arsenije YJaceňuka přestane existovat - jeho hodnocení bylo velmi nízké a mezinárodní tlak na ukrajinského prezidenta Petro Porošenko se zvyšoval. V posledních týdnech, jeden po druhém „reformátoři" opouštěli svá pracovních místa, tvrdíce, že je nemožné provést reformy v zemi, jejíž orgány jsou zkorumpovány, připomněl tisk.

Nicméně výsledek hlasování se vzdálil předchozímu závěru. Kampaň proti premiérovi se zhroutila během několika minut, na což všichni hleděli  „s otevřenou pusou". Během několika sekund před hlasováním Nejvyšší rady na vyslovení nedůvěry vládě Arsenije Jaceňuka, desítky poslanců z různých stran, které jsou spojeny s ukrajinskými oligarchy Rinatem Achmetovem, Igorem Kolomojským a Viktorem Pinčukem, náhle opustili sál – a nehlasovali pro odstoupení kabinetu, popisuje Foreign Policy.

Hlasování o nedůvěře Jaceňukovi bylo jen divadlo!

Kromě toho téměř třicet poslanců z bloku Petro Porošenka odmítlo hlasovat pro rezignaci vlády. V důsledku toho tato iniciativa získala 194 hlasů ze 226 potřebných. Jaceňuk a jeho kabinet přežil, a u většiny přítomných zákonodárců nastalo „hrobové ticho - jakoby ohromené". To znamená, že „ukrajinské oligarchické elity zabývající se úplatkářstvím, mohly slavit největší vítězství od  euromajdanu", uvedl časopis.

Incident opět potvrdil to, co je známo již delší dobu: na Ukrajině bují korupce v téměř každé politické straně. Zkorumpované síly úspěšně spolupracují mezi sebou navzájem, a to i v případě, že nejsou „formálně" spojenci v politice, poznamenal list.

V mnoha ohledech leží vina za neúspěch reforem na Ukrajině na Západě, který dal Kyjevu spoustu peněz ve formě půjček a pomoci, ale neprosadil změny. Západní politici a diplomaté „podporovali hezky mluvícího  premiéra Arsenije Jaceňuka a zavírali oči před jeho téměř dvacetiletou temnou minulostí v ukrajinské politice a zprávami o jeho stoupencích, kteří měli být zapojeni do korupčních schémat".Západ rovněž nepoložil jedinou otázku, proč Porošenko jmenoval do klíčových pozic v administrativě bývalé partnery z byznysu a přátele s pochybnou minulostí, píše Foreign Policy.

„Pokud se tento cirkus nezastaví, systém prostě bude pokračovat ve své reprodukci beze změny - a naděje na další ukrajinskou revoluci budou zrazeny," shrnuje Foreign Policy.
(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)