Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

Foreign Policy: Ukrajina v pasti své vlastní vlády

Foreign Policy: Ukrajina v pasti své vlastní vlády

Ukrajina se nemůže dostat ven ze začarovaného kruhu - je zřejmé, že současná vláda ji vede do propasti, ale přitom panuje strach z její změny, tvrdí ukrajinský politik na stránkách Foreign Policy.

Ilustrační foto
14.únor 2016 - 21:22

Vláda v Kyjevě v žádném případě nespěchá s prováděním reforem, protože chápe, že bez ohledu na to, jak špatné pracuje, změna vlády povede k ještě větší ztrátě důvěry ze strany západních dárců, píše Sergej Leščeno na Foreign Policy.

Morální vyčerpání ukrajinské společnosti dosáhlo kritické úrovně: v nedávném průzkumu 82 procent respondentů uvedlo, že neschvaluje činnost současného kabinetu, 70 procent vyjádřil stejný názor na presidenta Porošenka. Ekonomika země je v hrozném stavu, celá průmyslová odvětví  stagnují, a hřivna nadále klesá. Zároveň bují korupce a občané této země bezmocně sledují, jak silní podnikatelé bohatnou využívaje vztahy v politických kruzích, uvedla tiskovina. Kabinet vedený Arsenijem Jaceňukem v boji proti korupci neuspěl. A premiér by měl jít.

Západní politik: V Evropě mají Ukrajiny plné zuby!

V tomto okamžiku bylo jasné, že spoléhat se na současnou vládu již není možné - ponechat ji ve stejném formátu jen zhorší krizi Ukrajinců. Ale zároveň, pokud se Ukrajina rozhodne začít od nuly a zahájit volební proces, je nepravděpodobné, že situace zlepší, protože Evropa pravděpodobně bude přistupovat k nim skepticky. Tato země si nemůže dovolit přijít o podporu na Západě, zvláště nyní, kdy ke MMF již nijak zvlášť ochoten platit další pomoc Kyjevu v souvislosti s intenzifikací politické nestability, poznamenal autor materiálu.

Podpora západních zemích je příliš důležitá pro Ukrajinu, než aby se rozhodla riskovat. Takže v blízké budoucnosti čekat na změnu a zotavení z krize nemá smysl - pokud ukrajinská společnost nedá sbohem, přinejmenším nejvíce zkorumpovaným a neurvalým politikům. Nyní nastal ten čas, uzavírá Leščenko.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)