Svátek má: Slavomír

Politika

Velikost textu:

FP: Brusel by měl přestat obviňovat Putina z kolapsu Evropy

FP: Brusel by měl přestat obviňovat Putina z kolapsu Evropy

Neobviňujte Rusko všech problémů, kterým čelí Evropa, říká v článku pro Foreig Policy Scott Rednitts.

Ilustrační foto
16.únor 2016 - 01:12

Odmítnutí evropské integrace a sankce proti Ruské federaci jsou čistě evropskou záležitostí, které nejsou vyvolány Kremlem, a rusofobní rétorika evropských představitelů hrozí, že povede k rozpadu EU.

V lednu britský deník Daily Telegraph oznámil, že americký Kongres nařídil řediteli Národní zpravodajské služby Jamesi R. Clapperovi vyšetřovat údajné kremelské sponzorství evropských politických stran a nevládních organizací. Bylo oznámeno, že Rusko plánovalo takto oslabit jednotu EU a ohrozit plány protiraketové obrany NATO, připomněl Foreign Policy.

Problém s tímto způsobem myšlení je, že v tomto případě se příčina zaměňuje s výsledkem, tvrdí Scott Rednitts. Pokud Rusko opravdu pomohlo sympatizujícím skupinám v Evropě, není to proto, že Putin je tak dobrý loutkář, ovládající nic netušící politiky, ale proto, že byl vyzván, aby tak učinil.

Evropské záležitosti, včetně ekonomické stagnace, velkého přílivu uprchlíků, rozdíly mezi členskými státy EU, nezájem politiků o obavy obyčejných lidí, vedly některé z voličů k extrémním politickým názorům. Třebaže by se mohlo na první pohled zdát, že je to bláznivé, ale lidé a politické strany jsou některé aspekty moderního Ruska atraktivní a obdivují Vladimira Putina jako silného vůdce. Skutečnost, že některé opoziční strany odmítají evropskou integraci a sankce vůči Rusku je pro Kreml příjemné, ale to neznamená, že to nemůže být čistě evropský fenomén, píše Scott Rednitts.

Zatím jediný prokázaný příklad ruské podpory je úvěr ve výši 9,4 milionů eur francouzské Národní frontě. Neexistuje žádný důkaz, že ostatní strany, o nichž se předpokládá, že je má „Kreml v kapse", vzaly peníze od Moskvy, přestože jejich proruské orientace jsou dost alarmující pro úctyhodné politiky.

Není nutné, aby se obviňovatelé stali paranoidní. Vzhledem k tomu, že proti Rusku se staví  jednotná evropská fronta, je logické předpokládat, že Moskva bude lobovat u jednotlivých států, aby „porušily řád". Víme, pokračuje Rednitts, že Kreml používal bič (omezení dodávek plynu v zimě) a cukr (úvěry, slibované investice) v souvislosti s nedostatkem hotovosti členských států EU. Z pohledu Ruska není strategie „rozděl a panuj" horší, než pokusy Západu pohltit bývalé komunistické země s pomocí NATO nebo EU.

Nicméně, současná rétorika politických elit, zaměřená na údajné ruské pokusy proniknout do  západní politiky, má následující rizika.Za prvé, předpoklad o viny sdružení - docela lákavé, ale zavádějícím způsob na zdiskreditování populárních stran euroskeptiků. Je známo, že i sám Putin zdiskredituje své protivníky s tím, že je financuje americká vláda. Děla to z nich loutky Strýčka Sama? Putin by si přál, aby si to ruský lid myslel a všude viděl „neviditelnou ruku".

Legrain varuje: Evropská unie se rozpadá alarmujícím tempem!

Evropští politici se v této oblasti ukázali být dobrými studenty. Zavlekli „ruskou hrozbou" k diskreditaci celých hnutí. Takže, v červnu 2014 generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen obvinil Rusko z organizování antifrekingových protestů v různých evropských zemích, a založil své obvinění na slovech politiků z Litvy a Rumunska, kteří neměli žádný přímý důkaz. Podle Rednittse by si občané demokratických zemí měli začít dělat starosti, když jejich vláda reaguje na legitimní stížnosti nikoliv na podstatu věci, ale spojují je s údajně zlovolnými vnějšími silami.

Za druhé, touha vidět ve všem vliv Kremlu odvádí pozornost politiků od problémů, které ve skutečnosti „živí" proruské nálady a strany. V současné době Evropa čelí mnoha hrozbám, jimž se musí postavit čelem, a neházet všechny problémy na vnější nepřátele, zdůrazňuje autor.

Rednitts tvrdí, že neexistuje rychlá a snadná řešení, která neohrozí evropské hodnoty. Autor klade řečnickou otázku: by bylo jednodušší, kdyby byl vydán zákon, vyžadující po nevládních organizacích přijímajících peníze z jiných zemí, zaregistrovat se jako „zahraniční agenti"?. V otevřených společnostech, kam je snazší dostat, než do autokracie, a pokud chtějí zůstat otevřené, je třeba vzít v potaz toto riziko. Autor trvá na tom, že v demokratických zemích by politické strany  měly být povinny zveřejňovat své zdroje financování.

„Pokud dojde ke kolapsu EU, Kreml bude slavit. Ale vina za tuto katastrofu bude ležet nikoli na Moskvě, ale a Bruselu,“ uzavírá Scott Rednitts.

(kou, prvnizpravy.cz, foreignpolicy.com, foto: arch.)