Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Francie varuje Británii před odchodem z EU: Dostanete porci migrantů!

Francie varuje Británii před odchodem z EU: Dostanete porci migrantů!

Pokud se vztahy mezi Británií a EU přeruší, Francie změní svou migrační politiku, což bude znamenat „červený koberec" pro tok uprchlíků do Británie, řekl tvrdě Emmanuel Macron.

Tábor migrantů ve francouzském Calais
3.březen 2016 - 22:02

Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron varoval Londýn před prudkou změnou v anglo-francouzských vztazích v případě, že Velká Británie opustí EU.

Francouzský ministr v rozhovoru pro Financial Times poznamenal, že řeč jde jak o přerušení dohod se Spojeným královstvím v otázce přistěhovalců tak i vytváření překážek obchodu a hospodářským vztahům mezi oběma zeměmi.

„V ten den, kdy se vztah rozpadne, migranti již nebudou v Calais," řekl v rozhovoru Macron. Hovoříme o možném přerušení dvoustranné dohody z roku 2003 v Touquet o regulaci toku migrantů. Podle Makrona, Francie zruší svůj tábor pro migranty, a to se stane „červeným koberecem" pro tok migrantů do Velké Británie.

Migranti v Calais zastavují auta i násilím (VIDEO)

Ministr rovněž uvedl, že s odchodem Velké Británie z EU očekává, že řada zahraničních finančních služeb, které mají povolení k práci v EU, odejde z Londýna. Macron vyjádřil názor, že „kolektivní energie se zaměří na stávající vztahy spíše než na vytváření nových".

Podle ministra bude EU s odchodem Britů oslabena ve vojenské a ekonomické oblasti. „Evropská unie nemá jinou možnost, aby aby se stala skutečnou vojenskou a diplomatickou silou," zdůraznil Macron.

Referendum o možném vystoupení Británie z Evropské unie se bude konat dne 23. června. Britský premiér David Cameron ho nazval "dobrodružství věku".

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)