Svátek má: Patrik

Politika

Velikost textu:

Francouzský právník: EU staví Řecko do pozice ČSR v roce 1938

Francouzský právník: EU staví Řecko do pozice ČSR v roce 1938

Idea Evropské unie na uzavření "balkánské cesty" pro Řecko, staví zemi, kolébku evropské civilizace, do obtížné a ponižující situace, píše Alexis Theas v článku pro noviny Le Figaro.

Ilustrační foto
9.březen 2016 - 21:23

Záměrem EU uzavřít „balkánskou cestu" (přechod z Řecka do zbytku Evropy) pro uprchlíky je srovnatelný se zradou Československa západními zeměmi v roce 1938, napsal francouzský právník Alexis Theas ve své stati pro Le Figaro.

Migrační krize je, podle jeho názoru, jednou z nejhorších katastrof, kterým čelí Evropa od konce druhé světové války. Nicméně nese za ni sama odpovědnost, zdůraznil autor.

Ze summitu konaného v Bruselu 7. března summitu o otázkách migrace vyplývá, že si Západ opožděně uvědomil, co se děje. Setkání, svolané na popud německé kancléřky, faktickým lídrem kontinentu, se zaměřil na dvě hlavní oblasti: Na dohodu s Tureckem, že souhlasí s přijetím některých z uprchlíků, a na uzavření „balkánské trasy". Ale jejich řešení je nevhodné a nejisté.

Pokud budeme mluvit o první otázce, autor připouští, že je naprosto legitimní, že Turecko přijme syrské a irácké uprchlíky. Jedním ze základních principů práva na azyl je, že oběti by neměly být nuceny vybírat si místo příjetí: oni jsou oprávněny najít bezpečnost.

Proto, kromě dohody o migrantech mezi evropskými státy, přijímání uprchlíků Tureckem je jediným řešením v souladu s mezinárodním právem. Pokud jde o ekonomické, tudíž nelegální migranty, Turecko je již nebude muset posílat do Evropy. Jeho úlohou, v souladu s mezinárodním právem a dohodami o zpětném přebírání osob (dohoda států, aby přijaly zpět své občany – pozn.) spočívá v tom, že je bude posílat do země, odkud přišli.

„Ve skutečnosti se Erdogan již podílí na konfrontaci s Evropou. Využívá formu vydírání, neboť podmiňuje pomoc při migrační krizi vstupem do EU, což by mu otevřelo neomezený přístup na evropské trhy a miliardy ze strukturálních fondů. Ústupek těmto podmínkám by, samozřejmě, učinily Evropu rukojmím do Turecka," uvedl.

Pokud jde o druhou otázku, tedy ukončení činnosti „balkánské cesty", je nutné se podívat na mapu pochopit rozsah tohoto problému: ukazuje se, že Evropa opustila a obětovala Řecko se stovkami tisíc migrantů.

„Tato chmurná volba má příchuť Mnichovské dohody, podle níž v září 1938 daly demokracie  Československo Hitlerovi (dohoda podepsaná mezi Velkou Británii, Francii, Třetí říší a Itálií - pozn.). Zbabělé opuštění této země, která je kolébkou evropské civilizace, je symbolem Evropy dezorientované, bez kořenů, unášené ... " zdůraznil rozhořčeně právník.

Rozhořčené Řecko: Neházejte vinu za problém uprchlíků na nás!

Neměli bychom se spoléhat na dobrou vůli Turecka při záchraně Evropu, stejně jako by Řecko nemělo hrát roli obětního beránka, obětované za kolektivní chyby našeho kontinentu, poukazuje právník. Existuje jen jedno řešení tohoto problému: Evropa, a to prostřednictvím vlád svých pěti nebo šesti největších států, musí přijmout osud kontinentu do vlastních rukou.

Historickou odpovědností Evropy je vojensky zaútočit na pašeráky kteří vydělávají peníze tím, že vrhají miliony nešťastných lidí do moře. Je nutné je donutit, aby dodržovali mezinárodní právo a hranice, kontrolou bank, kontrolou břehu, kde zločinci posílají přeplněné uprchlíky lodě a doprovodit nelegální migranty do jejich země, poznamenal Theas.

„Ale může se Evropa se svým vedením vedení dostat ven ze sebevražedné strnulosti a získat politickou vůli respektovat právo? Nezdá, že by tuto cestu našla," uzavřel aurtor.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)