Svátek má: Běla

Politika

Velikost textu:

FT: Brusel nebyl nikdy tak nepřátelský k Merkelové, jako nyní

FT: Brusel nebyl nikdy tak nepřátelský k Merkelové, jako nyní

Berlín je v neobvyklé pozici „kdy žádá o laskavost", ale jeho nadměrná neústupnost může vést k rozkolu v Evropské unii, uvedly Financial Times.

Angela Merkelová - stále méně přátel
20.únor 2016 - 01:11

Na summitu v Bruselu ve dnech 18. a 19. února čeká Angelu Merkelovou chladné přijetí, jaké dosud ještě nedostala, napsaly Financial Times.

Podle Stefana Wagstyla, autora materiálu, byla Merkelová ještě před rokem nenapadnutelným vůdcem, ale nyní přichází do Bruselu čelit tomu nejnepřátelštějšímu postoji vůči sobě za posledních 11 let. Kvůli politice otevřených dveří, kdy do Německa za poslední rok dorazil více než milion uprchlíků, se Merkelová ocitla v izolaci.

Mnozí tvrdí, že německá kancléřka ještě zhoršuje migrační krizi a ohrožuje nejen Schengenskou dohodu, ale i Evropskou unii jako takovou.

"Po mnoha letech podpory nejslabších členů unie se Berlín ocitl v neobvyklé pozici žádajícího o laskavost," uvedl Wagstyl. Německo chce, aby EU pomohla jemu i dalším zemím, které mají „lví podíl" při zatížení uprchlíky.

Nicméně značná část EU je naladěna proti Berlínu. Státy jižní Evropy, které jsou již dlouho nespokojené s Německem kvůli jeho politice tvrdé ekonomiky, se nyní musí nějak vypořádat s vlnami uprchlíků přijíždějících po moři. Ve východní Evropě nárůst nacionalismu proměnil na „opatrné spojence" ty, kteří byli kdysi rádi, že jsou součástí EU.

DW: Příští dny mohou rozhodnout o osudu Merkelové!

Dokonce i Francie, nejstarší partner Berlína, pochybuje o tom, zda Německo podpořit, nebo ne.

Angela Merkelová má stále více nepřátel a méně spojenců, konstatuje Wagstyl. „Německo nemá dnes příliš mnoho přátel. Myslíme si, že nyní probíhá něco jako nové překalibrování moci," uvedl slova nejmenovaného evropského ministra.

Tato ponurá nálada se odráží v diplomatických kruzích v Německu. „Že se v otázce uprchlíků držíme vysokých morálních postojů, nám nemůže zaručit podporu partnerů," cituje FT  jednoho z diplomatů.

„Merkelová je nejsilnější vůdce EU, ale kvůli krizi uprchlíků je využití této síly mnohem obtížnější Jednoduše řečeno, pokud by byl Berlín příliš neústupný, tak to povede k rozkolu v Evropské unii," dodal Wagstyl.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)