Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

FT: EU se bojí Erdoganových nepředvídatelných akcí proti Rusku

FT: EU se bojí Erdoganových nepředvídatelných akcí proti Rusku

Problematika uprchlíků nutí EU spolupracovat s Tureckem, které vytváří problémy Bruselu, včetně zhoršení vztahů s Ruskem a může zatáhnout Evropany do vojenské konfrontace s Moskvou, píší Financial Times.

Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
7.březen 2016 - 22:03

Téměř nikdy nepotřebovala Evropská unie Turecko jako nyní, a téměř nikdy nebyla Ankara tak nepříjemným partnerem pro EU. Brusel se snaží řešit uprchlickou krizi s pomocí Turecka, ale existuje mnoho faktorů, které komplikují spolupráci stran, píše Gideon Rachman pro Financial Times.

Klíčovou otázkou na pondělním summitu EU-Turecko bude problém migrantů, které, jak Brusel doufá, Turecko udrží na svém území a zabrání jim v pohybu do Řecka. Nicméně, všechny akce Ankary dokazují, že se stává „stále autokratičtějším a nepředvídatelným státem, jehož prezident, jedná z vlastního rozmaru," poznamenává komentátor.

Koncem minulého týdne byla tureckými bezpečnostními orgány striktně potlačena spontánní demonstrace na podporu největšího deníku Zaman, která zveřejnila kritické materiály na vládu a vtrhly do jeho kanceláří. EU takové akce Ankary odsuzuje, avšak „je nepravděpodobné, že bude problém vyzdvihávat, zhledem k potřebě Turecka spolupracovat s EU v otázce uprchlíků", konstatuje suše deník.

Erdogan: Rozumím migrantům, asimilace je zločin proti lidskosti!

Kromě toho, že je Evropská unie je velmi znepokojena nutností spolupracovat s Ankara také proto, že nadále zhoršuje vztahy s Ruskem na pozadí situace v Sýrii, a zejména poté, co minulý rok, turecká armáda sestřelila ruský Su-24. Nyní se Evropská unie obává, že se střety mezi Moskvou a Ankarou mohou opakovat.

„Vzhledem k tomu, že Turecko je členem NATO, a může se obracet na smlouvu o kolektivní obrany aliance, rizika spojená s dalším eskalací (vztahů mezi Ruskem a Tureckem) jsou xtrémně vysoká. Evropané se obávají poskytnout Erdoganovi úplnou svobodu jednání v situaci se Sýrií a Ruskem," uvádí článek.

Přes všechny těžkosti a nebezpečí, německá kancléřka Angela Merkelová stále doufá, že k vyřešení problému uprchlíků vede přes Turecko. V opačném případě alternativou může být obnovení vnitřních hranic zemí Eua požadavek členských států EU, aby Německo oficiálně zastavilo vstup migrantů. Ani jedno, ani druhé nechce Angela Merkelová dělat, protože má strach z destabilizace Balkánu a Řecka, píše Gideon Rachman.

Ve snaze přesvědčit Turecko, aby podrželo uprchlíky u sebe, evropské orgány již hovořily o bonusech pro Ankaru - miliardy eur podpory pro pobyt migrantů a vyhlídky na zjednodušení udělování víz. Evropané také uvedli, že jsou připraveni k vyzvednutí určitého počtu uprchlíků přímo z táborů na území Turecka. Hlavní věcí má být, aby přistěhovalci nepluli po moři přímo do Řecka. Nicméně je turecká vláda skeptická, že Brusel bude plnit své sliby, píše komentátor.

Neúspěch summitu EU-Turecko a dokonce i jeho úspěch bude velmi nebezpečný pro vládu Merkelové, a to zejména v kontextu nadcházejících klíčových regionálních voleb, které se budou konat tento víkend. Pokud politická strana Merkelové - Křesťanskodemokratická unie - ukáže špatné výsledky, znamenalo by to, že voliči ztratili víru ve schopnost kancléřky řešit migrační krizi. To znamená, že na summitu EU-Turecko může záviset politický osud Angely Merkelové,  dodává publicista.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)