Svátek má: Ilona

Politika

Velikost textu:

FT: Rusko ukončilo americké převraty na Středním východě

FT: Rusko ukončilo americké převraty na Středním východě

Vypořádání syrského konfliktu se stalo hlavním zahraničněpolitickým úspěchem Ruska a proměnilo v dlouhodobou strategii USA na Středním východě v naprostý krach, píše britské vydání.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
14.únor 2016 - 01:13

Washingtonu vyšlo z rukou nejedno „arabské jaro", ale v Sýrii dalo Rusko jasně najevo, že nedovolí, aby se Spojené státy usilovaly o svržení jakéhokoliv vůdce, který odmítá jednat podle jejich zadání, píše The Financial Times.

Syrské vládní síly s podporou ruského letectva učinily zásadní průlom v Aleppu, a nyní můžeme s jistotou říci, že Moskva má možnost změnit průběh konfliktu, poznamenaly noviny. Pokud Asadovi síly plně převezmou Aleppo, bude moci Moskva na jednání o příměří, naplánované na pátek v Mnichově, hrát svou nejsilnější kartu.

Ukončením jednoho z nejkrvavějších konfliktů v posledních letech, si Rusko bude moci připsat do seznamu největších zahraničněpolitických vítězství. Poprvé od doby, kdy Rusko začalo v září uskutečňovat letecké operace v Sýrii, se ukázalo, že je rovnocennou sílou se Spojenými státy a se značným vlivem na Středním Východě.

Rovněž aktivní účastní účastí na dění na mezinárodní scéně, Moskva získala strategickou iniciativu, kterou ztratila vůči Západu v prvních letech po skončení studené války, a nutí Spojené státy si uvědomit, že globální výzvy, včetně takových, jako je boj proti terorismu, nemohou být vyřešeny bez Ruska, uvedl autor článku.

Rusko připomnělo NATO, co bylo zdrojem krize v Sýrii

Možná, že kromě boje proti džihádu Islámského státu má Moskva v tomto regionu své vlastní cíle, které jsou kritizovány západními vůdci, píší noviny. Je však třeba poznamenat, že zmařením vypuzení Asada od moci Rusko skoncovalo s dlouhodobou americkou strategii s cílem svrhávat nepohodlné režimy, a ukázalo, že se Washington již nemůže zbavit jakéhokoli státního vůdce z vlastního rozmaru, jako tomu bylo u Muammara Kaddáfího v roce 2011, dospěl k závěru The Financial Times.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)