Svátek má: Ambrož|Benjamín

Politika

Velikost textu:

FT: Turecko maří plány EU omezit tok uprchlíků!

FT: Turecko maří plány EU omezit tok uprchlíků!

Počet uprchlíků přicházejících z Turecka do Evropy se moc nesnížil ani poté, co se Brusel rozhodl vyčlenit 3 milardy eur Ankaře na umístění migrantů.

Ilustrační foto
9.leden 2016 - 01:03

Napsaly to The Financial Times s odkazem na místopředsedu Evropské komise Franse Timmermanse.

Timmermans řekl, že turecká vláda by měla vynaložit větší úsilí k provádění listopadových dohod.

„Jsme absolutně nespokojeni, a budeme i nadále snažit, abychom plně zajistili výsledky, které byly  sjednané s Tureckem," řekl.

Jeho prohlášení přichází uprostřed rostoucích obav v Berlíně, že strategie omezení toku migrantů, zahrnující podporu Turecka, nedává výsledky tak rychle, jak by  si přáli.

Podle OSN se v posledních dvou týdnech tok uprchlíků ze Středního východu do Evropské unie snížil, ale spíše kvůli špatným povětrnostním podmínkám, které zabránily migrantům cesty přes Středozemní moře, a nikoli snahou Turecka o jejich zadržování, uvedly FT.

Německá média: EU jde na špinavou dohodu s Tureckem

Ankara tvrdí, že příliv migrantů do Evropské unie může pokračovat. Poté, co byla podepsána smlouva s EU, premiér Turecka Ahmet Davutoglu řekl, že nemohl dát „žádné záruky", a že vše bude záležet na tom, co se děje v Sýrii.

Vedoucí analytického centra Evropská iniciativa stabilita Gerald Knaus konstatoval, že očekávání, že dohoda sníží příliv uprchlíků, byly od počátku nereálné. Podle odborníka bylo „před třemi měsíci zřejmé, že to nefunguje, a obě strany jsou na vině za to, že tuto otázku vážně nediskutovaly". Jak navrhl Gerald Knaus, tento problém lze vyřešit pouze pokud bude Turecko souhlasit s návratem uprchlíků, kteří odešli ze svého území do Řecka a jejichž žádost o azyl nebyla splněna, uzavřely FT.

(kou, prvnizpravy.cz, ft.com, foto: arch.)